We wtorek nowo wybrani sołtysi odebrali z rąk burmistrza oficjalne zaświadczenie o wynikach wyborów sołeckich. Jarosław Okoczuk wręczył im także Bony Aktywności Lokalnej. To pieniądze, które pomogą im zrealizować ważne dla lokalnej społeczności zamierzenia.

 Zdjęcie grupowe

Gospodarze trzebińskich sołectw wraz z burmistrzem Jarosławem Okoczukiem, sekretarz gminy Anną Kawalą oraz skarbnik gminy Barbarą Chlupką

Wybory sołeckie odbyły się 28 maja. Nowych gospodarzy wsi wybrano w dziewięciu na dziesięć trzebińskich sołectw. Nie udało się to w Lgocie. Z uwagi na zbyt niską frekwencję, wybory w tej miejscowości są nieważne.

Nowo wybrani sołtysi od razu wzięli się do pracy. We wtorek, podczas spotkania w Dworze Zieleniewskich w Trzebini, zwycięstwa w wyborach gratulował im burmistrz Jarosław Okoczuk, wręczając uroczyście zaświadczenia.

- Czeka was dużo pracy, za którą mieszkańcy nie zawsze będą wam dziękować. Bycie sołtysem to służba, która wymaga poświęcenia i czasu. Dla wielu sołtys to pierwsza osoba, do której dzwonią, gdy mają jakiś problem. Życzę powodzenia – mówił burmistrz Okoczuk, zachęcając sołtysów do tworzenia planu działań nie na rok czy dwa, ale na całą pięcioletnią kadencję. Bo wiedząc z wyprzedzeniem, jakie są oczekiwania, łatwiej przygotować się do ich realziacji i znaleźć na to pieniądze.

Spotkanie było też okazją do wręczenia gospodarzom wsi Bonów Aktywności Lokalnej, które mogą wydać m.in. na organizację pikniku, warsztatów czy zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Bony oraz zaświadczenia odebrali: Agnieszka Antoń, sołtyska Bolęcina, Halina Henc, sołtyska Czyżówki, Dorota Kołodziejska, sołtyska Dulowej, Franciszka Witoń, sołtyska Karniowic, Piotr Dusza, sołtys Młoszowej, Jacek Woch, sołtys Myślachowic, Magdalena Pagacz, sołtyska Piły Kościeleckiej, Stanisława Szczygieł, sołtyska Psar. W uroczystości nie mógł uczestniczyć Grzegorz Duda, sołtys Płok, który odwiedził burmistrza wcześniej i odebrał je osobiście.

W trakcie spotkania zorganizowano dla sołtysów krótkie szkolenie z RODO oraz wydatkowania publicznych pieniędzy, w tym zasad podziału Funduszy Sołeckich.