Blisko 1 200 000 zł trafi do Trzebini z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To pieniądze na renowację okien i elewacji Dworu Zieleniewskich, a także drzwi wejściowych do Bazyliki Mniejszej.

dwór zieleniewskich

Zabytkowy budynek Dworu Zieleniewskich w Trzebini

Historia Dworu Zieleniewskich w Trzebini sięga XIV wieku. Na przestrzeni kolejnych lat zmieniali się właściciele posiadłości, jak i sam wygląd obiektu. Dzisiejsza nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich, ostatnich właścicieli zarówno dworu, jak i kopalni węgla w Trzebini. W 1983 roku dwór odkupił Skarb Państwa. W połowie 1991 roku przeszedł na własność Gminy Trzebinia. W 1996 roku zakończyła się jego odbudowa. Dziś budynek wymaga sporych nakładów. Zgodnie ze sporządzonym Programem Prac Konserwatorskich należy wykonać prace w zakresie stolarki okiennej i orynnowania, renowacji elewacji wraz z dekoracją architektoniczną części nadziemnej. Zadanie szacowane jest na 800 000 zł. Aż 784 000 zł pozyskano na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zadanie ma być wykonane w połowie 2024 roku.

- Remont pięknego dworu pozwoli na zachowanie zabytku na kolejne lata i będzie świadectwem szacunku dla dawnej tradycji i historii pokoleń. Pozwoli także na dalsze użytkowanie i udostępnianie go mieszkańcom – podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk.

Udało się pozyskać pieniądze również na renowację zdobionych miedzianymi rozetami, monumentalnych, potrójnych drzwi wejściowych do Bazyliki Mniejszej w Trzebini. Koszt całego zadania wynosi 400 000 zł, w tym 392 000 zł stanowi dofinansowanie.