Trwa montaż paneli fotowoltaicznych na głównym gmachu Urzędu Miasta w Trzebini przy ul. Marszałka Piłsudskiego. Docelowo pojawią się one także na gminnym budynku przy ul. Narutowicza, gdzie poza urzędem mieści się biblioteka, ponadto na Domu Kultury „Sokół” przy ul. Kościuszki.

montaż paneli2

Na czas realizacji robót, część parkingu przy budynku magistratu została wyłączona z użytkowania

Od wielu miesięcy burmistrz Trzebini szuka rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Po ich zamontowaniu, zmniejszą się koszty utrzymania budynków gminnych.

- Poza jakże ważnym aspektem ekonomicznym, postanowiliśmy zainwestować w panele również dlatego, że to system ekologiczny, przyjazny dla środowiska naturalnego. Inwestycja w panele to jedno z wielu działań, podejmowanych w celu ograniczenia rachunków za energię. Kolejnym jest wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne. Na realizację tego zadania chcemy pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Rozświetlamy Polskę”. W tej sprawie odbyło się już spotkanie z przedstawicielami spółki Tauron. Złożono też stosowny wniosek do programu. Mając pewność zachowania w kolejnych latach płynności finansów gminy, mogłem podjąć decyzję o włączeniu oświetlenia ulicznego przez całą noc, co już zostało wykonane – mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Montaż paneli na trzech budynkach to koszt około pół miliona złotych. Gmina nie musi wykładać całej kwoty z budżetu. Na realizację tej inwestycji pozyskała 60 proc. dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach realizacji II etapu projektu „Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie gmin: Nowy Targ, Miasta Nowy Targ, Łapsze Niżne, Brzesko, Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż oraz Trzebinia” (przypomnijmy, pierwszy etap obejmował montaż OZE na nieruchomościach, stanowiących własność osób fizycznych. Dofinansowano łącznie 145 urządzeń na kwotę 2 157 879 zł).

montaż paneli

Panele zostaną zamontowane na głownym budynku urzędu przy ul. Marszałka Piłsudskiego oraz na budynku urzędu przy ul. Narutowicza, a takze Domu Kultury "Sokół" przy ul. Kościuszki

Prace rozpoczęły się od Urzędu Miasta w Trzebini przy ul. Marszałka Piłsudskiego. Na czas realizacji robót, część parkingu przy budynku magistratu została wyłączona z użytkowania. Do dyspozycji interesantów urzędu jest sąsiedni, dwupoziomowy parking przy ul. Młoszowskiej. Za utrudnienia przepraszamy.

W kolejnym tygodniu montaż paneli fotowoltaicznych ma się rozpocząć na budynku przy ul. Narutowicza, następnie Domu Kultury „Sokół”.