Elewacja i nowe okna – to tylko część prac przewidzianych do wykonania w ramach trwającego remontu zabytkowego budynku Dworu Zieleniewskich w Trzebini. Realizację zadania zleciła Gmina.Dworek remont 35

Trwa remont zabytkowego dworu

Na zlecenie trzebińskiego samorządu prace wykonuje wyłoniona w przetargu spółka Kamieniarka. Zadanie obejmuje wymianę stolarki okiennej i orynnowania, a także renowację elewacji wraz z dekoracją architektoniczną części nadziemnej. Koszt przedsięwzięcia wynosi 795 153 zł, w tym aż 779 250 zł Gmina pozyskała na ten cel z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Prace nie kolidują z działalnością kulturalną dworu.

Dworek remont 07

Jak podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk, wykonywane właśnie prace remontowe pozwolą na zachowanie w dobrym stanie jednego z najpiękniejszych trzebińskich zabytków.

 - Jestem przekonany, że Dwór Zieleniewskich będzie służył miastu i jego mieszkańcom przez wiele kolejnych lat – podkreśla.

Dworek remont 13

Poza pieniędzmi na remont Dworu, Gmina otrzymała również dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł do remontu budynku Przedszkola Samorządowego nr 2 przy ul. Ochronkowej w centrum miasta. Obiekt wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Zgodnie ze sporządzonym Programem Prac Konserwatorskich wymaga przeprowadzenia pilnych pra, obejmujących renowację elewacji. Kolejnym ważnym elementem jest dostosowanie go do zaleceń przeciwpożarowych.

Dworek remont 31