Gmina Trzebinia przystąpiła do realizacji projektu pn. „Małopolski Tele-Anioł" współfinansowanego przez Unię Europejską. tele malop 07.06.2018

„Małopolski Tele-Anioł" to kompleksowy system wsparcia dla osób starszych i samotnych. Aż 10 tysięcy niesamodzielnych mieszkańców Małopolski otrzyma prostą w obsłudze opaskę bezpieczeństwa, która automatycznie połączy ich w razie potrzeby z Centrum Teleopieki. Tam przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, pracują eksperci (m.in. ratownicy medyczni, psycholodzy), udzielający potrzebnej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, co więcej, można na nią zadzwonić – urządzenie ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, wystarczy nacisnąć zielony przycisk – w ten sposób mamy zapewniony kontakt z pracownikiem Centrum Teleopieki, ale także np. z najbliższą rodziną.

 

Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia oraz czujnik tętna. Jest lekka, łatwa w obsłudze i co najważniejsze: może uratować życie. Pierwsze opaski bezpieczeństwa już trafiły do uczestników innowacyjnego projektu Małopolski Tele-Anioł.

 

Przez cały okres trwania pilotażu przewidziano również, że część z jego uczestników (ok. 3 216 osób) będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu.

 

Jak otrzymać opiekę Tele-Anioła? Nabór do I tury projektu potrwa do końca października b.r. lub do wyczerpania miejsc. W tym etapie do projektu zostanie zakwalifikowanych 5 tysięcy osób niesamodzielnych, z których dodatkowo usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania zostanie objętych 1 608.

Wszystkie informacje na temat rekrutacji można znaleźć https://www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja

 

Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Małopolski Tele-Anioł to największy projekt tego typu w Polsce. Województwo Małopolskie realizuje go wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Informacja oraz zdjęcia zamieszczono z serwisu www.malopolska.pl