W związku z pojawiającymi się na terenie Gminy Trzebinia przypadkami wypalania traw przypominamy, że takie działanie zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody oraz kodeksu wykroczeń jest niezgodne z prawem. Za wypalanie traw grozi kara grzywny, a nawet aresztu, ponieważ jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody. stop wypalaniu2019

Mimo wielu zagrożeń, utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą: łąki, przydrożne rowy, zarośla, trzcinowiska na wysychających stawach, torfowiska, uschnięte chwasty i resztki słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach.

Co roku w takich pożarach giną ludzie i zwierzęta. Wiemy o tym, więc widząc ogień wzywamy straż pożarną, żeby go jak najszybciej ugasiła. Każdy pożar, a co za tym idzie - każda interwencja - sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych - w skali kraju są to dziesiątki tysięcy pożarów. W ten sposób na walkę z ogniem idą miliony złotych, a te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my, społeczeństwo - ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami, a ich koszty to przecież nie tylko woda, paliwo i zużyty sprzęt, ale przede wszystkim ludzkie życie, wysiłek i wynikające z niego zmęczenie, którego nie da się oszacować w złotówkach.

 

Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Zastanów się także nad skutkami wypalania traw:

  • podczas pożaru mogą zginąć ludzie - nawet jeśli wydawało Ci się, że nikogo w okolicy nie było, nigdy nie możesz być tego pewien,
  • zatruwasz atmosferę,
  • wypalanie traw może utrudniać poruszanie się po drogach, ponieważ dym zmniejsza widoczność,
  • dobrze widoczny ogień powoduje lęk i stres, zwłaszcza u osób starszych,
  • bezmyślnie uśmiercasz rośliny, owady i zwierzęta,
  • każdy pożar, a co za tym idzie - każda interwencja sporo kosztuje, czego koszty ponosi całe społeczeństwo.

 

Jeśli zauważysz pożar, zaalarmuj straż pożarną – 998

 

źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej