W sobotę 27 kwietnia studenci Małopolskiego Uniwersytetu dla Dzieci mieli przyjemność wysłuchać wykładu pt. „Światła północy”, który przedstawił Karol Wójcicki – wykładowca znajdujący się corocznie na szczycie list rankingowych naszych studentów.

col1

Była to opowieść o pogoni za zorzami polarnymi. Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, od kilku lat każdej zimy kilkukrotnie podróżuje za koło podbiegunowe, aby rejestrować przebieg tego kosmicznego fenomenu. Opowiedział o tym jak powstaje zorza, gdzie i kiedy ją obserwować, a także pokazał unikatowe i zapierające dech filmy z nagraniami tego zjawiska.

 

Część wykładu została poświęcona słynnemu zdjęciu czarnej dziury w galaktyce M87. Studenci dowiedzieli się, dlaczego cały naukowy świat ekscytuje się tym osiągnięciem i jak to jest zrobić zdjęcie „pomarańczy na księżycu” – bo takiego porównania użył wykładowca, aby zobrazować trudność wykonania tej fotografii. 

col2

W okresie od 5 marca do 31 maja 2019 r. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci realizuje zadanie publiczne "Mali Badacze". Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Trzebinia.   

 

Informacja przesłana przez Małopolski Uniwersytet dla Dzieci