Grupa czternastu kolonistów z Billy-Montigny odwiedziła Trzebinię. Z kolei początkiem sierpnia do Francji pojadą trzebińscy uczniowie.

 

koloniści przed urzedem

Koloniści z Billy-Montigny we Francji i ich opiekunowie z Anitą Lipnicką, zastępcą Burmistrza Trzebini

To efekt współpracy, jaką gmina Trzebinia podjęła przed laty z partnerskim miastem Billy-Montigny. Zapoczątkowano ją w 1983 roku. Odtąd regularnie trzebinianie goszczą we Francji, a Francuzi w Polsce. 

Francuskich uczniów, którzy wczoraj przyjechali do urzędu, przyjęli Anita Lipnicka i Mirosław Cholewa, zastępcy burmistrza Trzebini. Podczas spotkania młodzi ludzie mówili, jak duże wrażenie zrobił na nich pobyt w Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce, Ojcowskim Parku Narodowym, Zakopanem. Spodobała im się także Trzebinia, w szczególności kąpieliska Balaton i Chechło.

koloniści chechło

Młodzież nad Chechłem w Trzebini

Poza Billy-Montigny we Francji, gmina ma podpisane umowy partnerskie także z Reggello we Włoszech, Ishøj w Danii i Bönen w Niemczech. Zawarte porozumienia umożliwiają współpracę w zakresie oświaty, kultury, sportu, turystyki, ochrony środowiska i życia gospodarczego, a także wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji samorządowej.

koloniści urząd 1

Podczas wizyty w Urzędzie Miasta w Trzebini