Kolorowe przystawki, pieczone mięsa, sałatki, dziesiątki różnych ciast, ciasteczek... Podczas sobotniego „Lata na Polu” było w czym wybierać. Poza pysznym jedzeniem, były także konkursy, występy artystyczne, loteria fantowa z nagrodami, zabawa taneczna.

e

Koło Emerytów z Karniowic

W imprezie, organizowanej na Błoniach Karniowickich, wzięło udział około dwudziestu działających w gminie organizacji – koła gospodyń wiejskich, koła emerytów i rencistów, pszczelarze, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji im. Brata Alberta.

- Bardzo się cieszę, że przyjęliście nasze zaproszenie i tak licznie stawiliście się w Karniowicach – gości powitał Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini.

Wśród przybyłych na Błonia Karniowickie była Dorota Brzóska z Koła Gospodyń Wiejskich w Młoszowej.

- W imprezie „Lato na Polu” uczestniczę po raz drugi. Wszyscy są bardzo zadowoleni. Bardzo miło spędzamy tu czas – mówiła Dorota Brzóska. Specjalnie na tę okazję przygotowała rogaliki z marmoladą.

- Przepis na te ciastka pochodzi aż spod ukraińskiej granicy. Jest bardzo prosty. Potrzebujemy cztery szklanki mąki, dwie margaryny i szklankę piwa. Z tych składników zagniatamy ciasto i wkładamy na całą noc do lodówki. Rano formujemy rogaliki, wkładając do środka marmoladę – Dorota Brzóska chętnie dzieliła się przepisami.

Z kolei Helena Nowakowska z KGW w Psarach upiekła tradycyjny placek ze śliwkami i kruszonką.

- To placek, który zawsze się udaje i wszystkim smakuje – zapewniała gospodyni z Psar.

Natomiast KGW w Karniowicach postawiło w tym roku na warzywa. Panie przygotowały między innym ptysie z pieczarkami, kolorowe naleśniki, panierowane krążki z cebuli, smażone na oleju, mnóstwo różnych przystawek bez mięsa, były też szarpańce.

- To nic innego jak ciasto na racuchy, rzucane na gorący olej. Lokalna Grupa Działania właśnie to danie wpisała na listę potraw regionalnych – tłumaczyła Barbara Paszcza, szefowa KGW w Karniowicach.

Jednak najładniejszy stół piknikowy należał w tym roku do Koła Emerytów w Karniowicach. Tak uznało jury w składzie: Anita Lipnicka, zastępca burmistrza Trzebini, Teresa Jarczyk, radna oraz Małgorzata Okoczuk. Panie oceniały różnorodność potraw i sposób ich prezentacji.

Wyniki konkursów

Konkurs na najładniejszy stół piknikowy
I miejsce – Klub Emerytów z Karniowic
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach
III miejsce – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło nr 6 z Dulowej
Wyróżnienia: Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżówce, Stowarzyszenie Proobronno-oświatowe „Kadet”, Śląski Związek Pszczelarzy koło w Trzebini

Konkurs scenicznej twórczości artystycznej:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach
II miejsce – Zespół Folklorystyczny „Bolęcanie”
II miejsce – Klub Emerytów z Karniowic

Konkurs na najliczniejszą grupę seniorów wygrało Koło Emerytów z Karniowic

Konkurs na najliczniejszą inną grupę zorganizowaną wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach

Konkurs na najliczniejszą inną grupę zorganizowaną Koło Gospodyń Wiejskich w Karniowicach