W piątek rozpoczynają się obchody 80. rocznicy śmierci ks. hm. Mariana Luzara, twórcy harcerstwa w Trzebini, instruktora ZHP, wielkiego przyjaciela młodzieży.

plakat 2019 jubileusz ks Luzara copy

Ks. hm. Marian Luzar, pseudonim Czarny Kruk, był jedną z najwybitniejszych osób, działających na rzecz rozwoju miasta. Z Trzebinią związany był nie tylko posługą kapłańską, ale przede wszystkim pracą wychowawczą z najmłodszym pokoleniem. To właśnie on dał początek trzebińskiemu harcerstwu. Angażował się w sprawy lokalnej społeczności. Za swoją postawę był bardzo ceniony i lubiany w środowisku.

W 80. rocznicę śmierci ks. Luzara na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Luzara odsłonięty zostanie Jego pomnik, autorstwa Michała Batkiewicza. Wręczony mu zostanie medal „Zasłużony dla Rozwoju Trzebini”.

Uroczystościom towarzyszyć będzie inauguracja Roku Harcerskiego2019/2010 – zlot Chorągwi Krakowskiej ZHP. Trzebiński Hufiec ZHP spodziewa się przyjazdu do miasta około 1350 harcerzy i zuchów. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w Trzebini w 2005 roku.

Program uroczystych obchodów 80. rocznicy śmieci ks. hm. Mariana Luzara

13 września

20.00 – Rozpoczęcie uroczystości upamiętniających ks. hm. Mariana Luzara przy budynku Hufca ZHP Trzebinia (ul. Kościuszki 53)

14 września

9.30 – Uroczysty apel na Rynku w Trzebini i przemarsz do kościoła
11.00 – Msza św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, którą odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski
12.00 – Odsłonięcie pomnika ks. Luzara autorstwa Michała Batkiewicza
13.00 – Otwarcie i zwiedzanie wystawy okolicznościowej „Ks. hm. Marian Luzar i Luzarczycy” w Dworze Zieleniewskich w Trzebini, wręczenie medalu „Zasłużony dla Rozwoju Trzebini”
17.00 – Ognisko harcerskie „Po nich pozostanie tylko pamięć...” na placu przy ul. Ochronkowej
19.00 – Zakończenie uroczystości