Z okazji 50-lecia podpisania umowy o współpracy pomiędzy Billy-Montigny we Francji i Bönen w Niemczech strona francuska zaprosiła do siebie także przedstawicieli swoich pozostałych miast partnerskich, w tym Trzebini. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o roli lokalnych samorządów w kształtowaniu młodego pokolenia.

francja4

Pamiątkowe zdjęcie przedstawicieli partnerskich miast

Z wizytą do Francji udali się Anita Lipnicka, zastępca burmistrza Trzebini, skarbnik Barbara Chlupka, Ewa Jędrysik-Marczuk z wydziału promocji Urzędu Miasta w Trzebini, a także radni Andrzej Gruszczyński i Janusz Siemek.

- Podczas wizyty w Billy Montigny uczestniczyliśmy w uroczystościach jubileuszowych Francji i Niemiec. Mieliśmy również okazję do wymiany doświadczeń z reprezentantami Włoch. Tematem przewodnim była przyszłość Unii Europejskiej i nasza rola, jako lokalnych samorządów, w kształtowaniu świadomości społeczeństwa, przede wszystkim młodego pokolenia. W efekcie mamy wstępnie zaplanowane wizyty w ramach wymiany młodzieży we wszystkich trzech krajach. Strona niemiecka zainicjowała również odnowienie współpracy pomiędzy związkami szachowymi – mówi Anita Lipnicka, zastępca burmistrza Trzebini.

Podczas spotkania partnerów dyskutowano także o początkach współpracy miast.

- Ówcześni decydenci mieli ogromną wolę, by nawiązać współpracę. To oni odkryli, jak wiele nas łączy. Mimo zmieniającej się rzeczywistości naszym zadaniem jest kontynuacja współpracy w atmosferze przyjaźni, szacunku i zrozumienia – podkreśla Anita Lipnicka.

francja2

Podczas wizyty we Francji

Polska delegacja miała również możliwość poznania działalności stowarzyszeń i klubów prężnie realizujących własne cele, zrzeszających ponad 25 proc. mieszkańców Billy Montigny.

Poza Billy-Montigny we Francji i Bönen w Niemczech, gmina ma podpisane umowy partnerskie także z Reggello we Włoszech i z Ishøj w Danii. Zawarte porozumienia umożliwiają współpracę w zakresie oświaty, kultury, sportu, turystyki, ochrony środowiska i życia gospodarczego, a także wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji samorządowej.

francja1