Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini wraz z Centrum Nurkowym OCTOPUS zapraszają w najbliższą sobotę do udziału w wielkiej akcji sprzątania trzebińskiego zbiornika Balaton. Nurkowie wezmą się za zbieranie śmieci z dna dawnego wyrobiska. Wszyscy pozostali za porządki na brzegu.

octopus1

 Nurkowie nad Balatonem w Trzebini. FOT. CENTRUM NURKOWE OCTOPUS

Wydarzenie organizowane jest w ramach Padi Project Aware (projekt polega na współpracy z nurkami na całym świecie celem ochrony podwodnego środowiska dop. aut.).

To nie pierwsza taka akcja nurków. Niestety, śmieci w wodzie nadal jest sporo.

- Schodząc pod powierzchnię od razu widać, gdzie najczęściej przesiadują osoby z butelką w ręku. Bo potem te butelki często wrzucają do Balatonu. Na dnie, w niektórych miejscach, jest ich całe mnóstwo – mówi Krzysztof Richter z Centrum Nurkowego OCTOPUS, który niebawem otwiera bazę nurkową nad Balatonem.

Poza butelkami w wodzie są też puszki, zatopione folie, opony, metalowe części. To wszystko należy stamtąd usunąć. Pomoc nurków jest nieoceniona. W akcji sprzątania mogą wziąć udział jednak wszyscy chętni, nie tylko miłośnicy pływania pod wodą. Śmieci sporo jest także na brzegu i koronie wyrobiska. Je także trzeba usunąć.

Octopus

FOT. CENTRUM NURKOWE OCTOPUS

Porządki rozpoczną się w najbliższą sobotę, 28 września, o godz. 10. Zapraszamy nad Balaton w Trzebini!