W sobotę 5 października 2019 r. odbędzie się przejazd historycznym taborem kolejowym zorganizowanym w ramach upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 r.

pociag niepodleglosci 2019

 

Organizatorem wydarzenia jest Regionalna Sekcja Kolejarzy przy Regionie Małopolskim NSSZ "Solidarność", a honorowy patronat nad nim objął Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury.

"Pociąg Niepodległości"wyruszy ze stacji Kraków Główny, około godz. 10.00 i dotrze do Trzebini około godz. 12.00. Przejazd odbędzie się historycznym taborem kolejowym – parowozem Ty2 – 911 z 1943 r. i składem historycznych wagonów z lat 30 – 60 XX wieku na trasie Kraków – Krzeszowice – Trzebinia – Kraków. Wydarzenie ma charakter edukacyjny i jest promocją dziedzictwa historii polskiego kolejnictwa.

 

W Trzebini zostanie zaprezentowany program edukacyjny „Kolejowe ABC” z zakresu bezpieczeństwa kolejowego dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym przygotowany przez Urząd Transportu Kolejowego. Natomiast Straż Ochrony Kolei przedstawi prelekcję nt. „Bezpieczna podróż” i prezentację sprzętu kolejowego. W budynku Dworca w Trzebini zostanie przygotowana okolicznościowa wystawa fotografii, przedstawiających stację w przeszłości oraz inne atrakcje na które już dzisiaj zapraszamy.

Na przejazd obowiązuje bilet specjalny.