Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini oraz Klaudia Małysiak-Ligęza, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Trzebini, zostali wyróżnieni Odznaką Honorową PCK IV stopnia.

medalOdznakę wręczają burmistrzowi Bartłomiej Bieniasz, wiceprezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK (z lewej) oraz Wojciech Heitzman, prezes chrzanowskiego Zarządu Rejonowego PCK

Odznaki wręczono im podczas Gali 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział Rejonowy w Chrzanowie. Uroczystość odbyła się w czwartek, w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini. Poza nimi kapituła Oznaki Honorowej PCK odznaczyła kilkanaście innych osób. Dodatkowo 33 wręczono pamiątkowe medale. Otrzymali je m.in. samorządowcy, lokalni działacze społeczni, sponsorzy, wolontariusze, krwiodawcy, przyjaciele PCK.

- Dziękuję za to ogromne wyróżnienie. Otrzymując tę odznakę dołączyłem do grona ludzi o szlachetnym sercu. Minione sto lat to nie był łatwy okres. Trudno zliczyć wszystkich, którym PCK pomógł. Dziękuję wam za to, co było, co jest i proszę byście nie poprzestawali. Wasza pomoc jest nieoceniona – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk.

medal1Wyróżnieni Odznaką Honorową PCK IV stopnia

PCK powstało w 1918 roku. Początki chrzanowskiego oddziału datuje się na 1927 rok. Założycielem i głównym inicjatorem powstania lokalnego organu organizacji był zamieszkały w Chrzanowie lekarz i społecznik dr Józef Batko.

Obecnie chrzanowski oddział ukierunkowany jest głównie na :
- działalność charytatywną-edukacyjną;
- honorowego krwiodawstwa;
- opiekę nad chorymi;
- organizację zbiórek charytatywnych i akcji pomocowych;
- organizację szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej;
- realizowanie programów prozdrowotnych i promujących zdrowy styl życia;
- niesienie pomocy w stanach klęsk żywiołowych.

Wśród najważniejszych inicjatyw chrzanowskiego PCK należy wymienić:
- Mistrzostwa Pierwszej Pomocy;
- Olimpiadę Promocji Zdrowego Stylu Życia;
- Wyprawkę dla Żaka;
- Gorączkę Złota;
- Dzień Walki z Głodem;
- Akcje krwiodawstwa.

goscie