Odszedł Andrzej Kostka, miłośnik lokalnej historii i kultury, który troszczył się o cmenatrz żydowski w mieście. Miał 77 lat.

Andrzej Kostka copy

Andrzej Kostka urodził się w Krakowie, ale większość swojego życia był związany z Trzebinią. Historią regionu zaczął się interesować, będąc pracownikiem Zakładów Metalurgicznych "Trzebinia". Przez kilkadziesiąt lat zbierał materiały dotyczące dziejów gminy. Był długoletnim współpracownikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau. Potwierdzał autentyczność negatywów i zdjęć okupacyjnych trzebińskich Żydów. Odnalazł dokumenty dotyczące obozu pracy zlokalizowanego niegdyś w mieście, a nawet naocznego świadka, który raz w tygodniu wywoził z obozu zwłoki więźniów. Dzięki temu ustalono miejsce ich pochówku.

W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie i rozpowszechnianie historii Polski. W marcu 2017 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Trzebini.

Uroczystość ostatniego pożegnania śp. Andrzeja Kostki odbędzie się w piątek, 15 listopada, o godz. 13.00. Nabożeństwo rozpocznie się w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebini.