Już blisko 30 osób zadeklarowało chęć niesienia pomocy innym w ramach akcji #zSercemDoLudzi. Kolejnych wciąż przybywa. 

z sercem do ludzi copy

Wtorkowe spotkanie w Urzędzie Miasta w Trzebini w sprawie akcji #zSercemDoLudzi

Z inicjatywą stworzenia grupy wolontariuszy, która będzie pomagać chorym, starszym czy samotnym, wyszedł Jarosław Okoczuk, Burmistrz Trzebini.

Koordynatorem akcji został Wolontariat Misyjny Salvator. Partnerami są: Urząd Miasta w Trzebini, Trzebińskie Centrum Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebini, Komenda Hufca ZHP w Trzebini oraz Miejski Zarząd Nieruchomości sp. z o.o. w Trzebini.

Wszystkim przyświeca ten sam cel: pomoc mieszkańcom gminy w sytuacji ogłoszenia na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

We wtorek w urzędzie odbyło się robocze spotkanie, podczas którego opracowano regulamin akcji, przygotowano też inne dokumenty dla wolontariuszy, jak i osób, którym będą pomagać. Opracowano też wzór legitymacji dla wolontariuszy.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników akcji zarówno wolontariusze, jak i osoby, które potrzebują ich pomocy, będą musieli wypełnić krótki kwestionariusz i odpowiedzieć na kilka pytań, dotyczących ich zdrowia. Mianowice, czy byli ostatnio za granicą, czy mieli kontakt z osobą zakażoną, czy przypadkiem nie występuje u nich gorączka, kaszel, duszności, czy nie mają innych przeciwwskazać zdrowotnych, utrudniających bezpośredni kontakt z innymi (na przykład ospę wietrzną).

Akcja ma ruszyć od najbliższego czwartku. Od tego dnia, w godz. od 8.00 do 20.00, pod numerem telefonu 32 6121 497 przyjmowane będą zgłoszenia zarówno do osób, które potrzebują pomocy, jak i od tych, którzy chcą pomagać.

Założenie jest proste. Potrzebujący dzwonią i mówią, czego im potrzeba – na przykład chcą, by kupić im artykuły spożywcze, środki czystości, zrealizować receptę, wyprowadzić ich psa na spacer. Wolontariusz udaje się pod wskazany adres i nieodpłatnie realizuje ich prośbę. Za zakupy czy leki płacą mieszkańcy, którzy o pomoc się zwrócili.