Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 03.04.2020r.

korona copy copy

Drodzy Mieszkańcy,
Tydzień powoli dobiega końca. Wiem, że jest Wam coraz trudniej i rozumiem to. Nigdzie nie można wyjechać, ani bez ważnego powodu nawet wyjść z domu. Obawiamy się o zdrowie i życie swoje oraz bliskich. Razem przetrwamy jednak ten trudny czas. Przed nami weekend. Meteorolodzy zapowiadają ocieplenie i dużo słońca. Mimo to zostańcie w domach i stosujcie do wprowadzonych ograniczeń. Jeszcze będzie czas na wspólne spacery, spotkania w gronie przyjaciół.

Przedstawiam Wam kilka najważniejszych informacji o sytuacji w gminie Trzebinia w związku z pandemią koronawirusa:

  • W powiecie chrzanowskim potwierdzono jeden przypadek zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Wojewody Małopolskiego nie podajemy informacji, z której gminy jest zakażona osoba. Nie chcemy bowiem wywoływać niepotrzebnej paniki i narażać chorych na społeczne wykluczenie i przejawy niechęci. W czwartek wieczorem w sieci, na jednym z fanpage'ów, pojawiły się niepotwierdzone informacje o kolejnych przypadkach zakażenia. Sanepid i Zarząd Powiatu Chrzanowskiego dementują to. Dlatego apelujemy, by zwracać szczególną uwagę na wiarygodność czytanych informacji - solidnie przygotowana informacja cechuje się przede wszystkim oficjalnym potwierdzeniem ze strony służb czy innych instytucji lub chociaż przywołaniem źródła, gdzie można zweryfikować prawdziwość wiadomości.

 

  • Rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. Aktualnie jest ich 328, w tym w gminie Trzebinia – 92 (dane na dzień 03.04.2020r.).

 

  • Zakupiliśmy specjalistyczne maski ochronne wielokrotnego użytku dla pracowników chrzanowskiego pogotowia. W planach mamy zakup kolejnych. W przyszłym tygodniu gmina zamierza przekazać Powiatowi Chrzanowskiemu 70 tys. zł na zakup urządzenia EBUS, pozwalającego na szybką i specjalistyczną diagnostykę zmian w płucach. Trafi ono do chrzanowskiego szpitala.

 

  • Zgodnie z wprowadzonymi w tym tygodniu przez rząd ograniczeniami obowiązuje całkowity zakaz korzystania z parków, zieleńców. Zamknięte są też place zabaw czy siłownie na świeżym powietrzu.

 

  • W piątek Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu na tereny leśne! Zamknięto także parki narodowe. Przestrzeganie zakazu będzie kontrolować straż leśna. 

 

  • Zmieniły się także zasady robienia zakupów. Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego, może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na jego terenie może przebywać maksymalnie 15 klientów. W godzinach od 10.00 – 12.00 zakupy mogą robić jedyne osoby, które ukończyły 65. rok życia. Pamiętajcie o tym.

 

  • W trosce o zdrowie mieszkańców trwa akcja dezynfekcji poręczy, barierek czy ławek w mieście. Przeprowadzana jest trzy razy dziennie, w tym także w weekendy.

 

  • Wspólnie z Burmistrzami Chrzanowa i Libiąża, Wójtem Babic oraz Starostą Chrzanowskim wystosowaliśmy apel do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o o podjęcie działań, zmierzających do zmiany terminu wyborów prezydenckich. W naszej opinii, rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa COVID-19, prognozy jej dalszego rozwoju, a także obowiązujące ograniczenia wynikające z wprowadzania stanu epidemii to poważne zagrożenie dla możliwości należytego przeprowadzenia ich 10 maja.

 

  • Przypominam, trwa akcja #zSercemDoLudzi. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu – 32 61 21 497, pod który mogą dzwonić mieszkańcy gminy, potrzebujący wsparcia w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w kraju. Mogą liczyć na pomoc w zrobieniu codziennych zakupów czy realizacji recepty w aptece. Wolontariusz chętnie wyprowadzi też ich psa na spacer. Z kolei osoby, które chcą dołączyć do akcji i pomagać innym, mogą zgłaszać się telefonicznie 530 318 475 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Życzę Wam zdrowia i pamiętajcie – zostańcie w domach!
Jarosław Okoczuk
Burmistrz Miasta Trzebini