W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła ilość odpadów komunalnych. Powodów może być kilka: epidemia koronawirusa, która większość z nas zamknęła w domach lub zmusiła do powrotów osoby na co dzień mieszkające w innych miastach lub za granicą, a także zakupy robione na zapas. Jednocześnie należy pamiętać, że pandemia koronawirusa objęła wszystkie sektory gospodarki i ich pracowników. Również branżę komunalną. I chociaż mieszkańców gmin: Chrzanów, Libiąż i Trzebinia nie dotknęły dotychczas żadne ograniczenia w odbiorze odpadów czy dostępie do PSZOK-ów, to należy być na to przygotowanym. A nawet więcej – sami też możemy pomóc, stosując kilka dobrych praktyk we własnych domach.

 

Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” apeluje: kupujmy rozsądnie i nie marnujmy jedzenia oraz ograniczmy remonty. Jednocześnie przypomina, że członkowie rodzin, wracający do domów na czas epidemii, powinni zostać zgłoszeni w deklaracjach śmieciowych.

- Zauważyliśmy w marcu zdecydowany wzrost ilości odpadów komunalnych, jakie odbieraliśmy od mieszkańców. Porównując marzec do lutego br. to prawie o 250 ton więcej. Dlatego apelujemy o zachowanie umiaru na zakupach, robienie listy potrzebnych rzeczy i trzymanie się jej. Produktów nie zabraknie, sklepy pracują i nic nie wskazuje na to, żeby miały zostać zamknięte. Bądźmy rozważni zwłaszcza kupując rzeczy, które szybko się psują. Pewnie nigdy o tym nie myślimy, ale przecież wyrzucając jedzenie do kosza, tak naprawdę wyrzucamy tam własne pieniądze – apeluje Piotr Jaskólski, przewodniczący zarządu ZMGK.

 

Rady na odpady – co może zrobić każdy z nas?  

Planuj i rób zakupy z rozsądkiem

Przed wizytą w sklepie zaplanuj, co chcesz kupić – sporządź listę i trzymaj się jej. Nieprzemyślane zakupy mogą sprawić, że wyrzucisz więcej niż dotychczas. Nie bój się braku towarów, sklepy w których można kupić najpotrzebniejsze produkty wciąż działają i będą działać.

 

Zmniejszaj objętość odpadów

Wystarczy, że przed wyrzuceniem zgnieciesz puszki oraz plastikowe butelki i inne opakowania z tworzyw sztucznych, złożysz lub przetniesz na mniejsze części opakowania papierowe i kartony. Dzięki temu w śmieciarce zmieści się więcej odpadów i nie będą one „wozić powietrza”. Pozwoli to również zachować porządek na stanowiskach dla budynków wielorodzinnych. Często bowiem zdarza się, że mieszkańcy skarżą się na bałagan na stanowisku czy przepełnione pojemniki, gdy tymczasem w pojemnikach znajduje się więcej „powietrza” niż odpadów.

 

Ogranicz remonty, wymianę mebli i sprzętów

Realne zagrożenie, jakim jest epidemia koronawirusa, to nie jest dobry moment na przeprowadzanie remontów, wymianę mebli czy sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Bądźmy odpowiedzialni i zostańmy w domu, ograniczmy wizyty w sklepach i powstrzymajmy się od prac generujących dodatkowe odpady.

 

Co prawda odbiór odpadów z terenu Związku cały czas odbywa się zgodnie z harmonogramem, ale ewentualne ograniczenia w odbiorze najpierw będą dotyczyć odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych opon. Również PSZOK-i funkcjonują normalnie, ale apelujemy o to, aby powstrzymać się od wizyt w nich.   

 

Kompostuj bioodpady

Bez zmian w terminach ciągle odbywa się odbiór odpadów biodegradowalnych sprzed nieruchomości. Jednak mieszkańców nieruchomości jednorodzinnych, którzy mają taką możliwość, zachęcamy do ich kompostowania we własnym kompostowniku. To zysk w postaci własnego kompostu do ogródka oraz ulga w miesięcznej opłacie za śmieci, ale też odpowiedzialne podejście do środowiska. To mniejsza ilość odpadów do odebrania i zagospodarowania, co w przyszłości może też nieść pozytywne skutki – mniej odpadów, to mniejsze koszty. 

 

Nie blokuj dojazdu do stanowisk kontenerowych

W tym zakresie epidemia koronawirusa znacznie utrudnia pracę służbom komunalnym w miastach. Wielu mieszkańców zostało w swoich domach - pracują zdalnie, opiekują się dziećmi. Zwracajmy jednak uwagę na to, aby parkując samochód nie blokować dojazdu do stanowisk i altan śmietnikowych lub przeparkować samochód zanim śmieciarka podjedzie pod nasz blok. Zablokowanie dojazdu uniemożliwi odbiór odpadów w zaplanowanym terminie. I w końcu - pamiętaj, że samochody odbierające śmieci są znacznie większe od osobowych, a pracownicy muszą mieć jeszcze trochę miejsca na wyciągnięcie pojemników z altan/stanowisk.

 

Doceń pracownika komunalnego

W czasach epidemii mamy nowych superbohaterów – pracowników służby zdrowia. Na nie mniejsze uznanie zasługują też pracownicy sklepów i zakładów produkujących żywność, kierowcy rozwożący te towary czy właśnie pracownicy służb komunalnych dbający o to, abyśmy nie utonęli w naszych własnych śmieciach. To też są współcześni bohaterowie, którzy nie mogą zejść ze swojej służby, bo wtedy oprócz pandemii koronawirusa mielibyśmy poważne zagrożenie sanitarne. Więc nie utrudniajmy im pracy. Podczas, gdy wielu z nas może zostać w domu i pracować zdalnie, oni każdego dnia narażają się na zachorowanie. Doceńmy ich trud prostymi gestami: segregujmy prawidłowo odpady, wrzucajmy je do właściwych pojemników, nie rozrzucajmy śmieci obok kontenerów i nie zastawiajmy im drogi własnym samochodem.

Te proste gesty to tak niewiele, a dla innych będą znaczyć bardzo wiele. Pamiętajmy o tym. 

 

Zmień deklarację

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób zdecydowało się na powrót w rodzinne strony. Dotyczy to zwłaszcza studentów oraz osoby pracujące w innych miastach lub za granicą. W takiej sytuacji – zgodnie z obowiązującym prawem – właściciel nieruchomości ma obowiązek zgłosić każdą zmianę w liczbie mieszkańców nieruchomości.

 

Nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana - wzór deklaracji można pobrać ze strony internetowej Związku.

 

Wypełnioną deklarację można wysłać pocztą, złożyć za pośrednictwem ePUAP lub wrzucić do skrzynki umieszczonej na drzwiach biura Związku.

 

W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Dane kontaktowe:

telefon: 326 232 908; 326 240 504

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Elektroniczna Skrzynka Podawcza ePUAP: /zmgk/SkrytkaESP

 

6 zasad dotyczących odpadow komunalnych

 

Informacja przesłana przez Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna”