Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 24.04.2020r.

raport 24.04

Drodzy Mieszkańcy,

Początkiem tego tygodnia rząd złagodził wprowadzone wcześniej restrykcje. Można spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Otwarto lasy i parki. Więcej osób może robić w tym samym czasie zakupy. Gołym okiem widać, że ruch się zwiększył. Złagodzenie ograniczeń nie oznacza jednak końca pandemii. Nadal musimy zachować ostrożność. Przede wszystkim ograniczyć do minimum kontakty z innymi. Regularnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Zakrywać nos i usta w miejscach publicznych. Pamiętajcie o tym.

W ostatnich dniach rząd zapowiedział również „odmrażanie” administracji publicznej. Doprecyzował, co należy rozumieć przez „zadania niezbędne”, które muszą być wykonywane przez urzędy. Chodzi m.in. o te, związane z rejestracją stanu cywilnego, ewidencją ludności i dowodami osobistymi, pomocą społeczną, administracją architektoniczno-budowlaną i dotyczącą ochrony środowiska. Pragnę Was wszystkich zapewnić, że Urząd Miasta w Trzebini wszystkie zadania realizuje na bieżąco. Praca w wydziałach od początku ogłoszenia stanu epidemii odbywa się bez zakłóceń, choć w szczególnych warunkach. Sprawy załatwiane są bez zbędnej zwłoki, w ustawowym terminie. Tak jak byliśmy, nadal jesteśmy i będziemy do Waszej dyspozycji w ramach pełnionych obowiązków.

A teraz kilka informacji o aktualnej sytuacji w związku z pandemią.

- W powiecie chrzanowskim są dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, w tym jeden ozdrowieniec. To mężczyzna, który zachorował końcem minionego miesiąca.

- Aktualnie kwarantanną domową objętych jest 229 osób w powiecie chrzanowskim, w tym w gminie Trzebinia – 26 (dane na dzień 23.04.2020r.).
W Polsce, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba chorych liczy już blisko 11 tysięcy osób. Na COVID-11 zmarło już blisko pół tysiąca. Wyzdrowiało blisko 2 tysiące osób.

- Od tygodnia rozdajemy mieszkańcom gminy Trzebinia darmowe maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Jednej rodzinie przekazujemy co najmniej po dwie. Do tej pory przekazaliśmy w sumie 8 250 sztuk masek ochronnych. Trafiły do mieszkańców trzebińskich osiedli: Piaski, Gaj Zacisze, Energetyków, Salwator, a także Myślachowic, Dulowej, Psar, Płok, Karniowic i części Młoszowej.

- Maseczki ochronne roznoszą wolontariusze – sołtysi, przewodniczący rad osiedlowych oraz harcerze Hufca ZHP w Trzebini. Wszystkim im serdecznie dziękuję za pomoc i zaangażowanie. Gdyby nie oni, rozniesienie po domach tylu tysięcy maseczek ochronnych w tak krótkim czasie byłoby trudne. W sumie chcemy przekazać ponad 18 tysięcy sztuk maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

- W trosce o zdrowie mieszkańców poleciłem dezynfekcję płyty trzebińskiego Rynku. Teren został odkażony przy użyciu specjalistycznych środków. Przy okazji zlikwidowaliśmy brzydkie zacieki, zabrudzenia po gołębiach i mech, jaki się pojawił między płytkami.

- Od niedzieli, na moje polecenie, strażacy ochotnicy przy użyciu wozów bojowych będą dezynfekować drogi w gminie, wzdłuż których ruch pieszych jest największy.

- W piątek rząd ogłosił, że szkoły i przedszkola oraz żłobki będą zamknięte do 24 maja. Matura 2020 rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca. Będzie tylko pisemna. Z kolei egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku w dniach 16-18 czerwca.

- Przypominam, trwa akcja #zSercemDoLudzi. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu – 32 61 21 497, pod który mogą dzwonić mieszkańcy gminy, potrzebujący wsparcia w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w kraju. Mogą liczyć na pomoc w zrobieniu codziennych zakupów czy realizacji recepty w aptece. Wolontariusz chętnie wyprowadzi też ich psa na spacer. Z kolei osoby, które chcą dołączyć do akcji i pomagać innym, mogą zgłaszać się telefonicznie 530 318 475 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tyle informacji na ten tydzień. Trzymajcie się zdrowo.

Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini