Raport Burmistrza Trzebini o aktualnej sytuacji w gminie w związku z pandemią koronawirusa – 19.06.2020r.

raport 19 czerwca

Drodzy Mieszkańcy,

Zbliżają się wakacje. Tegoroczne będą prawdopodobnie inne od poprzednich. Rządzący zezwalają nam na coraz więcej, granice Polski zostały otwarte dla obywateli Unii, my też swobodnie możemy odwiedzić wiele krajów w Europie. Jednak wiele osób ani myśli wyjeżdżać gdzieś dalej. I trudno się dziwić. Wciąż słyszymy o rosnącej liczbie zachorowań. I sprawa nie dotyczy przypadków gdzieś tam w Polsce. Rośnie liczba chorych w naszym powiecie, w naszej gminie. I zwyczajnie coraz bardziej zaczynamy się bać.

Ale nie możemy pozmykać się w czterech ścianach. Musimy korzystać z życia, tylko z głową. Końcem przyszłego tygodnia otwieramy sezon kąpielowy na ośrodku rekreacyjnym Balaton i zalewie Chechło. Dokładamy wszelkich starań, by odpoczynek u nas był bezpieczny. Wiele zależy jednak od Was samych. Starajcie się nie przebywać w zbyt bliskiej odległości z innymi osobami, zakładajcie maski w miejscach, gdzie jest to konieczne, regularnie myjcie i dezynfekujcie ręce. Pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich.

A teraz kilka informacji o aktualnej sytuacji w związku z pandemią:

• Wzrasta liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie chrzanowskim. Aktualnie wynosi 33 (dane na 19.06.2020r.).

• W gminie Trzebinia liczba zakażonych podwoiła się od ubiegłego tygodnia. Do tej pory zanotowano 12 przypadków, w tym jedna osoba wyzdrowiała.

• W Polsce jest ponad 31,3 tys. przypadków koronawirusa. Najwięcej, ponad jedna trzecia wszystkich, na Śląsku. W kraju zmarły 1334 osoby. Wyzdrowiało 14 921 osób.

• Kwarantanną domową w powiecie chrzanowskim objętych jest 177 mieszkańców, w tym aż 102 w gminie Trzebinia.

• Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne przeciwepidemiczne, dotyczące funkcjonowania placów zabaw. Dlatego postanowiliśmy otworzyć już wszystkie place, w tym ten popularny nad zalewem Chechło.

• Prawdopodobnie początkiem lipca otwieramy Krytą Pływalnię Aqua Planet. Piszę prawdopodobnie, bo termin może jeszcze ulec zmianie. Ma to związek z poszerzonym zakresem prac remontowych na basenie, których następstwem jest konieczność przeprowadzania dodatkowych badań laboratoryjnych.

• Jak pisałem na wstępie, od 27 czerwca ruszamy z sezonem kąpielowym nad Balatonem i Chechłem. Ośrodki będą funkcjonowały zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Na ich terenie zamontowane zostaną m.in. dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Są dla Was. Korzystajcie z nich i szanujcie. Zwracam się do Was z takim apelem, bo po ostatnim ciepłym, długim weekendzie jestem załamany zachowaniem niektórych osób. Są tacy, którzy celowo brudzą w toaletach, niszczą dozowniki do mydła, biorą papier, a śmieci, zamiast do kosza, wyrzucają byle gdzie. Nawet do wody.

• W przyszłym tygodniu odbędzie się sesja Rady Miasta Trzebini. Podobnie jak w poprzednich tygodniach w trybie zdalnym. Podczas spotkania odbędzie się publiczna debata nad raportem o stanie gminy za 2019 rok. Zachęcam mieszkańców do wzięcia w niej udziału. To niepowtarzalna okazja, by samemu mieć wpływ na priorytety wyznaczone przez gminę, w której mieszkamy. Każda osoba zainteresowana udziałem w dyskusji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi złożyć do Przewodniczącego Rady Miasta pisemne zgłoszenie, poparte podpisami przynajmniej 50 mieszkańców. Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym obrady sesji. W debacie może wziąć udział maksymalnie 15 osób.

Tyle informacji na dziś. Trzymajcie się zdrowo

Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini