W minioną sobotę w Trzebini obchodzono Gminny Dzień Działkowca. Była to pierwsza taka impreza, ale na pewno nie ostatnia.

działka16

Podczas imprezy burmistrz wręczył kołom gospodyń wiejskich bony kultury

W gminie ubywa rolników, uprawiających ziemię, hodujących zwierzęta. Rośnie natomiast liczba osób, posiadających ogródek działkowy. Stąd pomysł organizacji dnia działkowca.

Mieszkańcy spotkali się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Piaski” w Trzebini. Czekało tam na nich wiele atrakcji. Były m.in. konne przejażdżki, strzelanie z łuku, zabawy organizowane przez animatorów z Trzebińskiego Centrum Kultury, występy kół gospodyń wiejskich, zabawa z DJ. Każdy mógł też skosztować dzika.

Gminny Dzień Działkowca był też okazją do wręczenia kołom gospodyń wiejskich Trzebińskich Bonów Kultury Lokalnej.

- Nasze koła od lat pięknie kultywują lokalną kulturę i tradycję. Cieszę się, że jako gmina możemy im pomóc w realizacji przedsięwzięć – mówi Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini.

Podczas sobotniej imprezy otwarto też Ogród Biblijny. Jego inicjatorem jest ks. Piotr Gębka, wikariusz z Krakowa, który posiada ogródek działkowy na Piaskach.

- Ten teren stał niewykorzystany. Była propozycja, by wybudować tam parking. Obok są plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu. Zaproponowałem więc utworzenie Parku Biblijnego – mówi ks. Piotr Gębka.

Pomysł spodobał się działkowiczom. Wspólnymi siłami stworzyli wyjątkowy, tematyczny ogród, który stanowi specyficzny zapis historii biblijnej. Poprzez różnorodną roślinność i modele architektoniczne stworzono Górę Synaj z dziesięcioma przykazaniami, jest też rajska jabłoń z wężem kusicielem, fundament Wieży Babel, berberysy symbolizujące siedem grzechów głównych, figura Matki Bożej i wiele innych elementów ze Starego i Nowego Testamentu.

- Ogród jest otwarty dla wszystkich zwiedzających. Zachęcamy do przychodzenia i równocześnie apelujemy, by go nie niszczyć – podkreśla Jakub Augustynek, prezes Stowarzyszenia ROD „Piaski” w Trzebini.