W ramach proekologicznych działań, realizowanych przez Urząd Miasta w Trzebini i jego partnerów, w gminie powstaną domki dla owadów. Trzebiński samorząd chce w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, jak ważne są w ekosystemie pszczoły, trzmiele, osy samotnice, biedronki czy motyle.

Znak ekoakcjiDomki dla owadów można wybudować z różnych naturalnych materiałów, zapewniających poszczególnym gatunkom schronienie i możliwość budowy gniazd. Mogą to być na przykład kawałki suchego drewna, sucha słoma, trzcina albo bambus, szyszki, kawałki cegły.

W zbiórkę materiałów do budowy domków dla owadów chcemy zaangażować dzieci i młodzież. Potrzebne rzeczy można przynosić do szkół i przedszkoli, skąd zostaną zabrane przez urząd. Materiały zbierać będą również Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini i jej filie oraz wiejskie domy kultury, działające w ramach Trzebińskiego Centrum Kultury. Zbiórka trwa do 13 listopada tego roku.

Po zebraniu materiałów, rozpocznie się budowa domków dla owadów, w czym pomogą osadzeni w Zakładzie Karnym w Trzebini. Domki staną na terenie całej gminy.

Plakat zbiórka materiałów na domki dla owadów

Chcesz przyłączyć się do akcji?

Zbierz materiały potrzebne do budowy domku:

  • kawałki suchego drewna (nieimpregnowanego) i kory,
  • suchą słomę lub inne trawy z pustą wewnątrz łodygą,
  • suchą trzcinę albo bambus - koniecznie z zasklepionym końcem,
  • szyszki,
  • kawałki cegły.

Domek dla owadów - przykładowa realizacja

 Przykładowy domek dla owadów