Jednostki z Myślachowic i Psar są w gronie najbardziej aktywnych ochotniczych straży pożarnych w powiecie chrzanowskim.

Strażacy w akcji

Trzebińscy strażacy podczas akcji ratowniczej po wypadku, jaki miał miejsce w 2020 roku w Myślachowicach

- W imieniu mieszkańców dziękuję ochotnikom ze wszystkich dziewięciu jednostek w gminie za służbę, nieustanną gotowość i skuteczną pomoc w ratowaniu życia i mienia – mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini i zarazem prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Trzebini.

Zsumowano interwencje za 2020 rok. OSP Myślachowice uplasowała się na II miejscu w powiecie pod względem liczby podjętych działań (ogółem). Myślachowiccy ochotnicy wyjeżdżali do akcji aż 114 razy. Niewiele mniej wyjazdów odnotowali druhowie z OSP w Psarach. Interweniowali w sumie 93 razy, co daje im IV. miejsce w powiecie.


Ponad połowa interwencji strażaków z Myślachowic i Psar to wyjazdy do pożarów. Myślachowiccy druhowie walczyli z ogniem 63 razy, ci z Psar – 51 razy.

- Na trzebińskich strażaków zawsze można liczyć. Wyjeżdżają nie tylko do pożarów, wypadków, podtopień. W ubiegłym roku nasi ochotnicy zaangażowali się również w walkę z koronawirusem. To oni na zlecenie gminy dezynfekowali płytę Rynku, dworce autobusowe, chodniki. Dodatkowo strazacy z Lgoty i Płok, w trakcie wiosennego lockdownu, apelowali do mieszkańców przez megafon, by zostali w domu – przypomina Jacek Woch, komendant Miejsko-Gminny OSP w Trzebini.

I podkreśla, że ochotnicy nie byliby tak skuteczni w działaniach, gdyby nie pomoc trzebińskiego samorządu.

- Gmina zawsze wspierała i nadal wspiera jednostki OSP. W 2015 roku podczas obrad zarządu opracowaliśmy wspólnie plan remontowo-inwestycyjny, który przez ostatnie lata udało nam się zrealizować. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w sprzęt gaśniczy czy pojazdy bojowe mamy się czym chwalić. Spora w tym zasługa burmistrza – uważa Jacek Woch.

Na obecną chwilę jedną z największych potrzeb jest nowa siedziba dla OSP Trzebinia. Władze gminy i to zamierzenie chcą zrealizować.

jednostka       wyjazdy ogółem

  1. OSP Myślachowice 114
  2. OSP Psary 93
  3. OSP Bolęcin 53
  4. OSP Młoszowa 41
  5. OSP Dulowa 25
  6. OSP Trzebinia 25
  7. OSP Lgota 18
  8. OSP Płoki 15
  9. OSP Siersza 0