Dlaczego nie każdy papier to papier? Co robić z bioodpadami zimą? Na czym polega kompostowanie? Gdzie wyrzucić styropian i co zrobić z innymi odpadami po remoncie? – na te i wiele innych pytań znajdziecie Państwo odpowiedź w ulotkach, wydanych przez Gminę Trzebinia we współpracy ze Związkiem Międzygminnym „Gospodarka Komunalna” w Chrzanowie w ramach realizacji akcji „Trzebinia po stronie natury”.

ulotkiUlotki, wydane przez Urząd Miasta w Trzebini we współpracy z ZMGK w Chrzanowie

Opracowano w sumie sześć ulotek edukacyjnych, dotyczących gospodarowania odpadami. Każdą wydano w nakładzie tysiąca sztuk. Są one dostępne w Urzędzie Miasta w Trzebini, ZMGK w Chrzanowie, jak również w Trzebińskim Centrum Kultury, Trzebińskim Centrum Administracyjnym, które ma je dostarczyć do szkół i przedszkoli, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Trzebini, Świetlicy „PLUS” oraz Miejskim Zarządzie Nieruchomości sp. z o.o. Poza ulotkami, instytucje otrzymały również nasiona roślin miododajnych. Zachęcamy bowiem wszystkich do wysiewania ich w ogrodach, jak również na balkonach.

O akcji „Trzebinia po stronie natury”
Ma ona na celu pokazanie mieszkańcom, co sami mogą zrobić, by chronić środowisko naturalne. Nasze codzienne działania mają bowiem rzeczywisty wpływ na stan naszego otoczenia. Nie chodzi tylko o to, że nie wyrzucamy śmieci do lasu czy uczymy nasze dzieci dzielić się jedzeniem, zamiast je wyrzucać. Za pozornie drobnymi decyzjami kryją się konkretne konsekwencje, które, pomnożone przez skutki zachowania każdego z nas, szybko są widoczne jako szkody, jakie wyrządzamy sobie samym. Akcja obejmuje szereg działań, podejmowanych przez Urząd Miasta w Trzebini i partnerów (Trzebińskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną, Trzebińskie Centrum Administracyjne (szkoły podstawowe i przedszkola), Związek Międzygminny "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie, Śląski Związek Pszczelarzy Oddział w Trzebini, Nadleśnictwo Chrzanów, Zakład Karny w Trzebini). Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Trzebini https://trzebinia.pl/ochrona-srodowiska/stan-srodowiska-i-plany-ochrony/trzebinia-po-stronie-natury