25 lat temu w Trzebini zawiązało się Koło Polskiego Związku Filatelistów. Z okazji urodzin organizacji w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 uroczyście otwarto wystawę ponad 800 wyjątkowych eksponatów filatelistycznych.

Jubileusz 25 lecia koła PZF

Z okazji jubileuszu 25-lecia Koła nr 7 PZF w Trzebini otwarto wystawę "100 lat tradycji filatelistycznych na Ziemi Trzebińskiej 1922 - 2022"

- Celowo na miejsce wystawy wybraliśmy szkołę. Będziemy oprowadzać tu uczniów w nadziei, że po takim spotkaniu część z nich zainteresuje się filatelistyką – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy Marian Kazieczko. To właśnie on zjednoczył pasjonatów i wyszedł przed laty z inicjatywą reaktywacji Koła Filatelistów w Trzebini. Od 25 lat nieprzerwanie sprawuje funkcję prezesa.

Na przestrzeni lat trzebińscy filateliści zorganizowali wiele wystaw i pokazów filatelistycznych, w tym również dla młodzieży. Jak przyznaje Marian Kazieczko, nie udałoby się tego zrobić bez wsparcia lokalnych władz, przede wszystkim zmarłego burmistrza Adama Adamczyka, czy obecnego burmistrza Jarosława Okoczuka.

- W imieniu Polskiego Związku Filatelistów chcę uhonorować burmistrza Jarosława Okoczuka brązowym medalem za osiągnięcia w promocji kolekcjonerstwa filatelistycznego – podkreślał prezes Kazieczko.

- W imieniu burmistrza dziękuję i gratuluję wspaniałego jubileuszu. Chcę też wyrazić głębokie uznanie dla trzebińskich filatelistów za ich wieloletnią pracę. Jako samorząd, doceniamy wasze zaangażowanie w promocję filatelistyki, a także gminy Trzebinia i życzymy dalszego, dynamicznego rozwoju organizacji – w imieniu burmistrza odznaczenie odebrała sekretarz gminy Anna Kawala.

Podobny medal odebrał również Adam Potocki, dyrektor Trzebińskiego Centrum Kultury w Trzebini.

Dzięki zaangażowaniu i pasji życiowej członków Koła nr 7 PZF, Trzebinia przez ostatnie 25 lat stała się miejscem wielu imprez filatelistycznych, w tym także tych o największym znaczeniu – krajowych i okręgowych wystaw. Koło było organizatorem jedynych w ostatnich latach na terenie małopolskiego Okręgu Krajowych Wystaw Filatelistycznych, poświęconych kolekcjonowaniu całostek, czyli druków pocztowych z wydrukowanym znakiem opłaty pocztowej. To właśnie w Trzebini po raz pierwszy wręczono statuetkę Prymusa – Juniora dla najlepszego, młodzieżowego filatelisty, co na zawsze wpisało miasto w historię polskiej filatelistyki.