Jeszcze w tym roku aż na dziewiętnastu przejściach dla pieszych na drodze krajowej nr 79, przecinającej gminę, stanie dodatkowe oświetlenie. Urządzenia zamontuje Gmina Trzebinia. Przetarg właśnie rozstrzygnięto. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwróci jednak samorządowi poniesione koszty.

przejście dla piewszych na DK79

Wśród przejść, przy których pojawi się nowe oświetlenie, są między innymi pasy na ul. Krakowskiej w Trzebini

W lutym tego roku Rada Ministrów przyjęła Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach administrowanych przez GDDKiA. Działaniem priorytetowym jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Zarządca DK 79 zaproponował gminie współpracę. Po stronie urzędu jest przygotowanie inwestycji i realizacja prac. Gmina przejmie również na własność nową infrastrukturę i będzie ją utrzymywać. GDDKiA zwróci następnie trzebińskiemu samorządowi poniesione koszty.

- Tego zadania nie planowaliśmy wcześniej. Gdy otrzymałem hasło od GDDKiA, wygospodarowałem pieniądze potrzebne na realizację zadania. Kolejna taka okazja szybko mogłaby się nie powtórzyć – podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk.

Przetarg właśnie rozstrzygnięto. Wpłynęły trzy oferty. Wybrano najkorzystniejszą, złożoną przez PHU ELEMAR Marcin Cudak z Zagórza. Przedsiębiorstwo podjęło się zadania za kwotę 589 785 zł brutto.

Do połowy listopada doświetlonych zostanie aż 15 przejść dla pieszych na odcinku od granicy z Wolą Filipowską do granicy z Chrzanowem, m.in. w Dulowej, w centrum Młoszowej, przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini, przy ul. Krakowskiej, Kościuszki i Długiej w Trzebini. Dodatkowo światła pojawią się na czterech przejściach na wlotach dróg podporządkowywanych, w tym przy ul. św. Stanisława (w rejonie przystanków autobusowych i dojścia do Intermarche).