Osiem samorządowych przedszkoli, a także wszystkie oddziały przedszkolne działające w trzebińskich szkołach, otrzymały we wtorek od władz Trzebini sterylizatory powietrza. Urządzenia firmy Fagron pozwalają usunąć z pomieszczeń wirusy, bakterie i pierwotniaki.

Sterylizatory dla PS nr 1

Sterylizatory trafiły między innymi do Przedszkola Samorządowego nr 1 w Trzebini. Na zdjęciu (od lewej) burmistrz Jarosław Okoczuk, dyrektor placówki Bernadetta Popielnicka, Robert Biront, członek zarządu spółki Fagron oraz Jarosław Rodak ze spółki Fagron

- W okresie jesiennym dzieci zaczynają się przeziębiać, mają katar, kichają. Dzięki sterylizatorom powietrza wirusy i bakterie zostają zneutralizowane. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dziś, w okresie pandemii. Urządzenia emitują światło UVC, niszczące cienką warstwę lipidową koronawirusów, w tym SARS-CoV-2 – podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

To właśnie burmistrz, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, wyszedł z inicjatywą zakupu urządzeń dla trzebińskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. W tym celu podjął współpracę z firmą Fagron, która działa na terenie trzebińskiej strefy aktywności gospodarczej przy autostradzie A4.

We wtorek urządzenia trafiły do trzebińskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. W zależności od liczby dzieci, niektóre placówki otrzymały jedno urządzenie, inne nawet trzy.

- Sterylizatory to mobilne urządzenia, które można przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Mają bardzo wysoką wydajność. W ciągu godziny jeden jest w stanie wymienić około 800 metrów sześciennych powietrza. Są bezpieczne. Można je włączać w zamkniętym pomieszczeniu przy jednoczesnej obecności w nim ludzi. Są wykorzystywane m.in. w szpitalach, gabinetach lekarskich, poczekalniach, dostarczamy je także do przedszkoli i żłobków – mówi Robert Biront, członek zarządu spółki Fagron.

Sterylizatory są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy podpiąć je go prądu i włączyć. Do każdego dołączono licznik czasu pracy, dzięki któremu można zaprogramować pracę urządzenia tak, by na przykład włączało się we wczesnych godzinach porannych, zanim dzieci przyjdą na zajęcia.