To ostatni sezon grzewczy, gdy mieszkańcy budynku przy ul. Marszałka Piłsudskiego 18 w Trzebini ogrzewają mieszkania piecami kaflowymi. Za kilka miesięcy obiekt zostanie podpięty do miejskiej sieci ciepłowniczej.

 budynek gminny w Trzebini

Budynek przy ul. Marszałka Piłsudskiego 18 bezpośrednio sąsiaduje z budynkiem urzędu

To nie jedyne prace, przewidziane do realizacji w należącym do gminy budynku mieszkalnym, który stoi w samym centrum miasta. Poza nową instalacją centralnego ogrzewania i podpięciem do sieci ciepłowniczej, wykonana zostanie nowa instalacja wodno-kanalizacyjna i wody użytkowej. W planach jest też rozbiórka i odtworzenie kominów.

W przetargu na realizację zadania wystartowało aż siedem firm. We wtorek nastąpiło otwarcie ofert. W budżecie zarezerwowano na ten cel 460 tys. zł. Najtańsza oferta opiewa na nieco poniżej 390 tys. zł, więc dużo mniej niż przewidziano na wymienię instalacji w budynku przy ul. Marszałka Piłsudskiego 18 i podpięcie go do sieci ciepłowniczej.

- To ważna inwestycja nie tylko dla lokatorów budynku. Wymiana sposobu ogrzewania i podpięcie kamienicy do miejskiej sieci ciepłowniczej przyniesie efekt w postaci ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji – podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk.

Jeszcze przed objęciem stanowiska zapowiadał, że będzie dążył, by jak najwięcej budynków gminnych korzystało z ciepła miejskiego. Ze złożonych deklaracji się wywiązuje. W ubiegłym roku do sieci ciepłowniczej podpięto dwie kamienice, stojące przy ul. Marszałka Piłsudskiego nr 2 i 4. Wkrótce podpięta zostanie kolejna.

- Po wykonaniu tych prac, będę czynił starania o pozyskanie środków na poprawę wyglądu stojących w centrum budynków – zapowiada burmistrz Okoczuk.