Odzew mieszkańców na orgaznizowaną przez gminę zbiórkę darów dla Obywateli Ukrainy przeszedł najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie dwóch dni udało się zebrać aż 125 palet z żywnością, kosmetykami, środkami higienicznymi, artykułami medycznymi, kocami, śpiworami czy odzieżą.

ludzie poamgają1

Zbiórka darów dla Ukrainy prowadzona w Domu Kultury w Trzebini

Akcję wsparły setki trzebińskich rodzin. Mieszkańcy przychodzili przez cały weekend, do późnych godzin wieczornych. Przynosili to, co obywatelom kraju ogarniętego wojną, jest teraz bardzo potrzebne. W zbiórkę zaangażowało się wielu wolontariuszy - lokalni przedsiębiorcy, strażacy z OSP w gminie, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini, czy przedstawiciele rady. Przez wiele godzin przyjmowali paczki, segregowali i pakowali na palety. 

- Dziękuję wszystkim za serce i okazane wsparcie – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk, który zbiórkę darów będzie kontynuował.

Wśród osób, które przyniosły paczki z darami, była para młodych ludzi z Trzebini: Agata i Paweł. - Nie wyobrażam sobie, że nagle musimy opuścić nasze domy i uciekać, bo ktoś strzela. Mamy XXI wiek i to, co dzieje się dziś na Ukrainie, jest potworne. Nie mamy możliwości przyjąć nikogo pod nasz dach czy jechać na granicę. Pomagamy jak możemy. Bo tak trzeba – podkreśla Agata.

- Powinniśmy być dla siebie braćmi, nie wilkami. Dziś Ukraina potrzebuje pomocy, kiedy my możemy jej potrzebować – dodaje Paweł.

Osób, które chcą pomagać, jest naprawdę wiele. Gmina Trzebinia uruchomiła dedykowany adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pod który osoby, które mogą zaoferować schronienie, transport, żywność, czy pomoc w załatwianiu formalności mogą przesyłać zgłoszenia.

W wiadomości należy podać swoje imię i nazwisko, oferowaną pomoc (nocleg, transport, wyżywienie, itp.) oraz kontakt do siebie.

Ważne! Jeśli ktoś może zaoferować schronienie niech poda, dla ilu osób, na jaki czas, czy z wyżywieniem czy bez.