Trwa budowa osiedla mieszkaniowego w rejonie ul. Młoszowskiej w Trzebini. To pierwsza taka inwestycja w gminie od ponad trzydziestu lat. W poniedziałek Łukasz Głuch, prezes zarządu Vidok Investment Sp. z o.o., wspólnie z burmistrzem Jarosławem Okoczukiem wkopali symboliczny kamień węgielny na placu budowy bloku.

wmurowanie kamienia gospodarze i burmistrz

Symboliczny kamień węgielny na budowie nowego osiedla mieszkaniowego w Trzebini wkopali Łukasz Głuch, prezes zarządu Vidok Investment, Krzysztof Głuch z firmy Krisbud oraz burmistrz Jarosław Okoczuk

Nowe osiedle powstaje na styku Trzebini i Młoszowej na działce, która jeszcze do niedawna była własnością gminy. Liczący 1,6 ha teren wykupiła w drodze przetargu lokalna firma Krisbud. Transakcję sfinalizowano w styczniu 2021 roku. Firma od razu przystąpiła do prac projektowych. Początkowo przymierzała się do budowy nowoczesnego, zamkniętego osiedla z podziemnymi garażami. Mieszkania miały liczyć nawet 100 mkw. Rynek zweryfikował jednak plany inwestora.

- Zainteresowanie zakupem mieszkania w Trzebini jest duże. Większość osób pytało jednak o mniejsze mieszkania, do 70 mkw. Dlatego postanowiliśmy dokonać zmian w projekcie. Postawiliśmy na nowoczesne, siedmiokondygnacyjne budynki. Średnia powierzchnia mieszkania z trzema pokojami to około 50 mkw. Każde będzie miało swój balkon, a te na poziomie 0 – duże ogródki. W blokach zamontowane zostaną przeszklone windy. Całość tworzyć będzie spójny i funkcjonalny układ architektoniczny – mówi Łukasz Głuch, prezes zarządu Vidok Investment sp. z o.o., która odpowiada za realizację inwestycji.

10 lutego 2022 roku spółka otrzymała pozwolenie na budowę dwóch pierwszych bloków A1 i A2. Już cztery dni później przystąpiła do robót ziemnych. W maju wylano płytę fundamentową pierwszego z planowanych do budowy bloku. Aktualnie trwa stawianie ścian i kolejnych pięter budynku.

- Trzebinia jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Decyduje o tym między innymi lokalizacja naszej gminy pomiędzy Krakowem a Katowicami. Podróż pociągiem do stolicy Małopolski zajmuje dziś niepełna 40 minut, a kolej deklaruje, że czas dojazdu będzie jeszcze krótszy. Szybko można się stąd dostać także do Katowic. O atrakcyjności Trzebini decydują także bogata oferta placówek oświatowych, sportowa, dostępność ośrodków zdrowia, ponadto walory przyrodnicze i rekreacyjne gminy. Nasz Balaton – Serce Trzebini oraz zrewitalizowany zalew Chechło są coraz popularniejsze w regionie. Wiele osób pyta o możliwość zakupu mieszkania w naszej gminie. Realizowana przez lokalną firmę inwestycja ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszego miasta – podkreśla burmistrz Jarosław Okoczuk.

Przypomina, że mieszkalnictwo w gminie to jeden z priorytetów jego kadencji. Ostatnie lata to czas rewolucji w tym zakresie. W ramach autorskiego programu „Trzebińskie M4” na terenie gminy realizowane są cztery filary budownictwa mieszkaniowego. Poza budynkami, które buduje prywatny inwestor, blok buduje także Gmina. Już końcem tego roku na osiedlu Gaj w Trzebini stanie budynek z 16 mieszkaniami komunalnymi dla trzebińskich rodzin. Docelowo przy ul. Jana Pawła II ma powstać sześć takich budynków.

Trzebinia, jako pierwsza gmina w powiecie, wprowadziła program „Mieszkanie za remont”, który daje mieszkańcom możliwość wynajmu mieszkania komunalnego w zamian za jego wyremontowanie. Dodatkowo powstał „Mieszkaniowy Bank Zamian”, w ramach którego można wymienić się mieszkaniem komunalnym i dostosować je do swoich potrzeb. Czwartym filarem programu „Trzebińskie M4” są ułatwienia dla budujących domy jednorodzinne, czyli uzbrajanie i przygotowywanie działek pod ich budowę.