Za 18 miesięcy u zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej w Trzebini powstanie nowoczesny obiekt z miejscem na mediatekę, salę ślubów, konferencyjną, kawiarnię, organizację warsztatów i wystaw. We wtorek burmistrz Jarosław Okoczuk podpisał umowę z Wykonawcą inwestycji – RUKO Sp. z o.o. z Krakowa.

podpisanie umowy

Po podpisaniu umowy na zagospodarowanie działki u zbiegu ulic Ochronkowej i Krakowskiej w Trzebini. Od lewej: Paweł Rusnak, członek zarządu RUKO Sp. zo.o. z Krakowa, Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini oraz Krzysztof Korzeń, członek zarządu RUKO Sp. z o.o.

Przez kilkanaście lat kolejni burmistrzowie zapowiadali zagospodarowanie pustej działki w centrum miasta. Niestety, na obietnicach się kończyło. Burmistrz Jarosław Okoczuk od zapowiedzi przeszedł do czynów. Najpierw, na jego zlecenie, powstała koncepcja zagospodarowania terenu. Następnie projekt, który opracowali projektanci z trzebińskiej firmy LW UNIPROJEKT sp. z o.o. We wtorek 21 lutego burmistrz podpisał umowę na realizację prac z przedstawicielami spółki RUKO z Krakowa: Krzysztofem Korzeniem, członkiem zarządu oraz Pawłem Rusnakiem, członkiem zarządu.

Krakowska spółka RUKO było jednym z 15 oferentów, startujących w przetargu na to zadanie. Zaproponowała najkorzystniejszą ofertę i wygrała. Nowoczesny obiekt wybuduje za kwotę 34 255 000 zł brutto. Na wykonanie zadania ma 18 miesięcy.

Plac budowy ma zostać przekazany Wykonawcy końcem tego tygodnia. W kolejnym działka zostanie ogrodzona. Jak informują przedstawiciele spółki, po uzyskaniu niezbędnych zgód, roboty budowlane rozpoczną się w marcu.

- To największa inwestycja, realizowana dotąd w naszej gminie. Wiem, że nie brakuje oponentów, którzy są zdania, że to nie czas na realizację takich przedsięwzięć. Nie zgadzam się z tym. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wciąż tylko mówiło się o potrzebie zagospodarowania tej działki. Zapowiedziałem, że tego dokonam i dotrzymuję słowa. Ten obiekt będzie wizytówką naszej gminy. I gwarantuję, że będzie tętnił życiem – mówi burmistrz Jarosław Okoczuk, który na realizację inwestycji pozyskał aż 10 000 000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Nowy budynek będzie gotowy w 2024 roku. Elewację frontową stanowić będzie przeszklona fasada. Wnętrze zaprojektowano w taki sposób, aby między bryłami poszczególnych pomieszczeń powstały tarasy otwierające się na foyer. Na najniższej, podziemnej kondygnacji, będzie parking. Na parterze zaprojektowano patio, salę warsztatową, miejsce na kawiarnię oraz szatnię. Pierwsze piętro to miejsce dla biblioteki. Projektowano je z myślą o potrzebach placówki. Powstaną tam nowoczesna mediateka, wygodna czytelnia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na ostatnim, drugim piętrze, zaplanowano salę ślubów, salę konferencyjną na 140 osób, gdzie docelowo będą się mogły odbywać m.in. sesje rady Miasta Trzebini. Przewidziano też przestrzeń biurową.