Trwają prace nad projektem poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Marszałka Piłsudskiego oraz Kościelnej w Trzebini. Dokumentacja zakłada montaż sygnalizacji świetlnej, o co wnioskowała część mieszkańców. Są i tacy, którzy na światła akceptacji nie dają.

telekonferencja

Podczas konferencji online, dotyczącej poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Marszałka Piłsudskiego i Kościelnej w Trzebini

Na tym odcinku drogi wojewódzkiej nr 791 kierowcy lubią nacisnąć nogę na gaz. Piesi mają problem z przejściem na drugą stronę jezdni. Dochodzi tu do wielu kolizji, a nawet wypadków. Stąd starania Burmistrza Miasta Trzebini o poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, zarządca ul. Marszałka Piłsudskiego (DW 791), w porozumieniu z Gminą Trzebinia, zlecił opracowanie projektu spowolnienia ruchu i poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, zgodnie z wybranym wcześniej wariantem, zakładającym montaż świateł. To wiąże się z przebudową skrzyżowania. Projektant wyznaczył m.in. pas do lewoskrętu dla kierowców jadących od strony Myślachowic, którzy skręcają w ul. Kościelną. Konieczne więc będzie poszerzenie jezdni i przebudowa chodnika. Z kolei na odcinku od strony Rynku w Trzebini ma stanąć azyl dla pieszych.

We wtorek, podczas konferencji online z udziałem przedstawicieli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, biura projektowego oraz policji, burmistrz Jarosław Okoczuk wraz z pracownikami urzędu omawiali założenia opracowywanego projektu. Dyskutowano m.in. o możliwości wprowadzenia na odcinku ul. Kościelnej ruchu jednokierunkowego (od drogi wojewódzkiej nr 791 w kierunku kościoła) czy też wprowadzenia na ul. Kościelnej nakazu skrętu w prawo (w stronę Myślachowic). ZDW w Krakowie zwrócił się ponadto z wnioskiem przekwalifikowania drogi prowadzącej w kierunku Dworu Zieleniewskich z wewnętrznej na publiczną. Burmistrz Okoczuk dopytywał o koszty realizacji przedsięwzięcia.

- Poprawa bezpieczeństwa pieszych i kierowców, korzystających z tego skrzyżowania, to priorytet. Tematem zajmujemy się od lat i czas go sfinalizować. Zanim jednak gmina zaopiniuje przygotowywany projekt, chcę znać choćby szacunkowe koszty inwestycji – mówi Jarosław Okoczuk i czeka na wyliczenia.

telekonferencja1

W spotkaniu wziął udział także Włodzimierz Korczyński, przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowksiego (z prawej), który jako jeden z pierwszych wnioskował o poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu przy Dworze Zieleniewskich w Trzebini