W dniach od 9 do 19 listopada 2018 r. na terenie województwa Małopolskiego zostanie przeprowadzona dodatkowa akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 lis szczepienia w gminie Trzebinia

 

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, łoju, parafiny i tetracykliny, w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

 

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po szczepieniu zaleca się:

  1. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
  2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
  3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

 

W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chrzanowie, ul. Mjr Grzybowskiego 7, tel.: (32) 623-24-07.

 

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela:

  • Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chrzanowie, tel. (32) 212-12-96,
  • Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, tel. (12) 293-10-00