17 maja w Trzebini pojawi się osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy będą mogli wykonać bezpłatne badania kości, czyli densytometrię. To jedno z działań profilaktycznych, realizowanych przez Fundację w miastach całej Polski, które zalecane jest na drodze profilaktyki osteoporozy – schorzenia odpowiadającego za pogarszający się stan struktury kostnej, często przebiegającego bezboleśnie.

informacja o badaniu kości

 

  • 200 milionów ludzi na całym świecie choruje na osteoporozę, w Polsce to 3 miliony osób
  • Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety i co piątego mężczyzny na świecie
  • Ryzyko kolejnego złamania u osób z osteoporozą wzrasta pięciokrotnie
  • Co 7 zwolnienie lekarskie w Polsce jest wydawane z powodu dolegliwości kręgosłupa

 

Choroby kręgosłupa stanowią główną przyczynę niepełnosprawności na świecie. Dlatego  Fundacja rozpoczyna akcję badań kości Polaków, aby umożliwić im wykrycie osteoporozy we wczesnej fazie rozwoju oraz określić stadium zaawansowania choroby. Statystki są niepokojące, dlatego wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych m.in. zbilansowanego odżywiania czy aktywności fizycznej i uzupełnienie ich badaniem densytometrycznym wydaje się bardzo potrzebnekomentuje Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

 

Badanie trwa około 10 minut i dedykowane jest szczególnie osobom po 40. roku życia. Przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża, badanie RTG lub rezonans robiony w ciągu ostatniego roku, a także pierwsze dwa dni po podaniu środka kontrastowego. Akcja „Mocne kości do starości” prowadzona jest we współpracy z aptekami w ramach Programu PARTNER+, przy których zatrzymywać się będzie mobilny osteobus.

 

Osteobus będzie stacjonował w Trzebini 17 maja 2019 r. przy ulicy Plac Targowy 6 i 7. Badania odbędą się w godzinach między 10:00 a 16:00. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy u partnera akcji, który znajduje się pod tym samym adresem, gdzie odbędzie się badanie: Apteka "Panaceum", Plac Targowy 6 i 7, tel. 32 611 01 90

 

Kolejnym po Trzebini miastem na trasie osteobusa jest Starzyno - zobacz harmonogram.  

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:
Ewa Mościcka
InnerLook
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 48 535 562 945

 

Informacja przesłana przez InnerLook Public Relations