Zachęcamy mieszkańców Trzebini, posiadających psy, do znakowania zwierząt. Gmina w całości pokrywa koszty zabiegu.

pies

Zdjęcie ilustracyjne

Znakowanie psów (zwane popularnie czipowaniem - od ang. słowa "chip") polega na wszczepieniu elektronicznego identyfikatora pod skórę szyi lub między łopatkami zwierzęcia. Robi się to tylko raz, ponieważ urządzenie może działać nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli pies ucieknie, zgubi się lub zostanie skradziony, w chwili jego znalezienia, specjalnym czytnikiem można odczytać jego numer. Następnie, po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych, uzyskać informacje o jego właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.

Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych oraz na komendach policji lub straży miejskiej w całym kraju. Elektroniczne oznakowanie jest też niezbędnym wymogiem do wyrobienia zwierzęciu "paszportu", który trzeba posiadać, aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Gmina Trzebinia pokrywa 100 proc. kosztów znakowania psów, należących do mieszkańców gminy. Zwierzęta muszą posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponadto warunkiem otrzymania dofinansowania jest ich wysterylizowanie lub wykastrowanie.

W celu znakowania zwierzęcia należy złożyć w Urzędzie Miasta w Trzebini odpowiedni wniosek - szczegółowo procedura ta omówiona jest w zakładce "Deklaracja oraz wniosek o uzyskanie skierowania na zabiegi dla zwierząt". 

Na zlecenie gminy zabiegi wykonuje Gabinet Weterynaryjny „Zwierzak” Mateusz Porzuczek z Trzebini, ul. Długa 5.