Montaż sygnalizacji świetlnej albo zmiana organizacji ruchu, polegająca na zmianie drogi z pierwszeństwem przejazdu. To dwie propozycje poprawy bezpieczeństwa na niebezpiecznym skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa, Leśnej i Szczakowskiej na osiedlu Siersza w Trzebini.

siersza

Wizja w terenie w sprawie poprawy bezpieczeństwa na niebezpiecznym skrzyżowaniu ulic Zwycięstwa, Leśnej i Szczakowskiej na osiedlu Siersza w Trzebini

Aktualnie najwięcej kierowców jeździ ul. Zwycięstwa i skręca w lewo dalej w kierunku Chrzanowa. Stanowią około 85 proc. uczestników ruchu na pobliskim skrzyżowaniu. Ta droga jest podporządkowana. By skręcić w lewo, muszą się zatrzymać i ustąpić pierwszeństwa przejazdu pozostałym, między innymi kierowcom jadącym od strony ul. Leśnej i ul. Szczakowskiej. Z uwagi na ograniczoną widoczność, nie jest tu bezpiecznie.

Powiatowy Zarząd Dróg w Chrzanowie w listopadzie 2018 roku opracował projekt poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu, zakładający montaż sygnalizacji świetlnej. W tym roku chciałby go zrealizować i liczy, że przedsięwzięcie dofinansuje gmina.

siersza1

Kierowcy, jadący ul. Zwycięstwa, którzy skręcają w stronę Chrzanowa, stanowią około 85 proc. wszystkich, korzystających z tego skrzyżowania

- Najpierw pojawiło się tu lustro, ale nie zdawało egzaminu. Dlatego zainwestowaliśmy w specjalne, dużo lepsze lustro, na którym widać światła zbliżającego się od strony ul. Leśnej pojazdu. Niestety, nigdy nie wiemy, z jaką prędkością. Stąd nasza propozycja montażu sygnalizacji, która jest najlepszym rozwiązaniem dla poprawy bezpieczeństwa kierowców oraz pieszych – przekonuje Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie.

Burmistrz Jarosław Okoczuk jest otwarty na współpracę z powiatem chrzanowskim. Bezpieczeństwo uczestników ruchu jest dla niego najważniejsze. Proponuje jednak rozważyć także inne warianty. Zamiast wydawać setki tysięcy złotych na sygnalizację, być może lepszym rozwiązaniem byłaby proponowana przez mieszkańców zmiana organizacji ruchu. Ludzie sugerują, aby ul. Zwycięstwa była drogą z pierwszeństwem przejazdu. Zatem jadący tędy kierowcy, skręcający w lewo, w kierunku Chrzanowa, mieliby pierwszeństwo przed tymi, jadącymi od ul. Leśnej czy też ul. Szczakowskiej. Dodatkowo, mając na uwadze, że wiele osób jeździ na pamięć, należałoby zamontować świetlny sygnał ostrzegawczy i rozważyć  ewentualnie montaż progu zwalniającego dla osób jadących od strony Chrzanowa w ul. Leśną, by musieli się zatrzymać.

siersza2

 

Zdaniem burmistrza (z lewej), zmiana organizacji ruchu to dobre rozwiązanie

Dyskusja nad wyborem najlepszego wariantu trwa.

- Szukam najlepszego rozwiązania. W budżecie na ten rok nie rezerwowaliśmy pieniędzy na ten cel, bo o pomyśle dowiedzieliśmy się niedawno. Czekam na całą dokumentację, dotyczącą montażu sygnalizacji świetlnej, czy było to konsultowane z mieszkańcami, czy brano pod uwagę inny pomysł. Muszę mieć argumenty. Teraz zgodę na przekazanie pieniędzy na montaż świateł musi wyrazić rada miasta – tłumaczy burmistrz Okoczuk.