Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną. Dzięki temu łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala - mówił podczas konferencji prasowej dotyczącej Domowej Opieki Medycznej (DOM) dr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Domowa Opieka Medyczna grafika
Po pierwszych trzech tygodniach realizacji programu DOM wprowadzono konieczne zmiany dotyczące kryteriów kwalifikacji pacjentów. Najważniejsze to, że pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu DOM. Natomiast jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie:
• musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://form.govtech.gov.pl/ankieta/580284/formularz-pulsocare-dla-osob-ktore-ukonczyly-55-rok-zycia.html lub
• może zostać zakwalifikowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19, na podstawie wywiadu medycznego, może go zakwalifikować do programu telemonitoringu.

Dodatkową zmianą, jaka została wprowadzona to to, że każdy kto posiada własny pulsoksymetr może włączyć się do programu DOM.

Więcej informacji o DOM w internetowym serwisie RP www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna/o-projekcie 

Zobacz emisję spotu społecznego związanego z programem Domowej Opieki Medycznej https://www.dropbox.com/s/1pfjacp09plzip0/mz%20pulsocare%20promo%20v5.mp4?dl=0