W ramach prowadzonej przez Gminę Trzebinia eko-akcji „Trzebinia po stronie natury” przygotowaliśmy w celu przekazania Mieszkańcom budki dla jerzyków!

jerzyki3W ubiegłym roku budki dla jerzyków zawisły m.in. na budynku Urzędu Miasta w Trzebini przy ul. Marszałka Piłsudskiego

Jak zdobyć drewnianą budkę?

Od wtorku 4 maja zadzwonić do Urzędu Miasta w Trzebini na numer 32 71 11 085 – na telefony czekamy w godzinach pracy urzędu. Podczas rozmowy ustalimy sposób przekazania domku dla ptaków.

Liczba bezpłatnych budek dla jerzyków jest ograniczona (60). Decyduje kolejność zgłoszeń telefonicznych. Nie przyjmujemy rezerwacji mailowych czy facebookowych.

„Trzebinia po stronie natury”

To proekologiczna akcja realizowana w naszej gminie. Ma na celu popularyzację proekologicznych zachowań, zwrócenie uwagi na główne problemy przyrody oraz promocję przyjaznych środowisku rozwiązań.

Jednym z nich jest montaż budek lęgowych dla jerzyków – bardzo pożytecznych ptaków, które żywią się m.in. komarami i meszkami. Jerzyki w ciągu doby potrafią wyłapać blisko 2000 owadów. Dzięki tym ptakom, naturalnie regulującym populację dokuczliwych komarów, można uniknąć szkodliwych dla środowiska oprysków. Montaż budek lęgowych umożliwia podtrzymanie malejącej w miastach populacji jerzyków.

budki dla jerzykow zielone