W rządowym programie „Czyste Powietrze” obowiązują nowe zasady. Większym wsparciem objęto osoby o najniższych dochodach, które teraz mogą uzyskać 90 proc. dofinansowania na wymianę starego kotła, ocieplenie budynku czy zakup nowych okien i drzwi.

LOGO CZYSTE POWIETRZE
W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamierza przeznaczyć 1,95 mld zł na realizację programu „Czyste Powietrze”. Ta kwota pozwala w większym stopniu wspomóc osoby najuboższe w wymianie przestarzałego kotła. Z dotacji można również sfinansować ocieplenie budynku lub zakup nowych okien i drzwi.

Kogo obejmie najwyższe wsparcie w wysokości aż 90% dofinansowania?

Według nowych zasad programu będą to osoby, które osiągają dochód do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub w przypadku osób mieszkających samotnie do 1260 zł. Maksymalna kwota dotacji może wynieść aż 69 tys. zł. Od tego roku wprowadzona została możliwość określania kryterium dochodowego na podstawie ustalonego prawa do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Osoby, które osiągają wyższe dochody również mogą liczyć na dofinansowanie. Dotacja podstawowa do 30 tys. zł jest przewidziana dla beneficjentów, których dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł. Osoby o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym mogą liczyć na dotację do 37 tys. zł.

 

NFOŚiGW przewiduje kolejne usprawnienia obejmujące m.in. zapewnienie środków przed dokonaniem inwestycji, a także pomoc wnioskodawcom w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu.


Warto już teraz zastanowić się nad wymianą trującego pieca i skorzystać z atrakcyjnych dofinansowań. Czasu pozostaje naprawdę niewiele, ponieważ zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej dla Małopolski już od przyszłego roku nie będzie możliwe spalanie w kotłach pozaklasowych, tzw. kopciuchach. Natomiast do końca 2026 roku należy wymienić wszystkie kotły 3 i 4 klasy.

W wymianie przestarzałych źródeł ogrzewania pomagają samorządy. Warto skontaktować się w tej sprawie z ekodoradcy.

W gminie Trzebinia jest nim Marcin Głowacz. Można się z nim kontaktować w godzinach pracy Urzędu Miasta w Trzebini:
tel. 32 7111 028
ul. Narutowicza 10, III piętro, pokój nr 25
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji o programie “Czyste Powietrze” znajduje się na stronie internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.

(źródło: Departament Środowiska UMWM w Krakowie)