22 lipca Sejm przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym. Nie oznacza to końca prac nad nowym aktem prawnym. Ustawą zajmie się teraz Senat. Tymczasem część mieszkańców już chce składać wnioski o wypłatę pieniędzy.

węgiel zdjęcie poglądowe copy
Zgodnie z projektem ustawy wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada osobiście lub przez Internet. Ich przyjmowanie jeszcze się nie rozpoczęło i na razie nie ma informacji, kiedy się rozpocznie.

Dodatek węglowy wyniesie 3 000 zł i zasili budżety domowe gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych. Dodatek ma przysługiwać również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.