Na wniosek burmistrza Jarosława Okoczuka, Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zaprezentowała mieszkańcom wyniki badań terenów płytkiej eksploatacji górniczej, zagrożonych powstawaniem zapadlisk. Spotkanie odbyło się 15 lutego w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini.

DSC 0018

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy burmistrza Jarosława Okoczuka wzięło udział wielu mieszkańców

Wzięło w nim udział wielu mieszkańców gminy. Wszystkie miejsca w domu kultury były zajęte. Z ramienia spółki wyniki badań omówił Marcin Węglarz, zastępca dyrektora oddziału SRK S.A. KWK w Całkowitej Likwidacji. Jak tłumaczył, zapadliska powstają na terenie tzw. płytkiej eksploatacji węgla. Obszary najbardziej zagrożone to południowa część cmentarza przy ul. Jana Pawła II, południowa część ROD „Gaj”, stadion sportowy przy ul Grunwaldzkiej, a także rejon ul. Górniczej. Dlatego, do czasu zakończenia prac związanych z uzdatnianiem gruntu, wstęp na teren cmentarza powinien być ograniczony do minimum. Zdaniem ekspertów nie ma natomiast zagrożenia powstawania zapadlisk na osiedlu Gaj. Mimo to, wykonane tam zostaną jeszcze trzy otwory badawcze, by potwierdzić tę opinię.

W oparciu o otrzymane wyniki badań, eksperci wytypowali jedenaście obszarów, które powinny zostać przeznaczone do uzdatniania gruntu. To między innymi rejon ul. Górniczej 3 i 5 oraz okolice kompleksu garażowego przy blokach na osiedlu Gaj, gdzie prace już się rozpoczęły, a także cmentarz parafialny, stadion, ogródki działkowe. W sumie około 4,7 ha powierzchni.

Badania wykazały też anomalie w rejonie ul. Sportowej na osiedlu Trentowiec. Tam też zostaną wykonane dodatkowe badania i w razie konieczności teren zostanie przeznaczony do uzdatnienia.

Dalsze badania zapowiedziano także po południowej stronie ul. Górniczej oraz w rejonie ulic 22 Stycznia, Odkrywkowej i Dembowskiego.

Burmistrz Trzebini zapowiedział, że będzie wnioskował o poszerzenie terenów do badań. Ponadto, wystąpi do SRK S.A. oraz ministerstwa o zabezpieczenie pieniędzy na bieżący monitoring terenów zagrożonych występowaniem zapadlisk, podjęcie działań interwencyjnych w razie zapadnięcia się ziemi, a także rekompensaty dla mieszkańców w razie utraty wartości mienia. Burmistrz zwrócił się też do proboszcza parafii w Sierszy z rekomendacją ograniczenia możliwości korzystania z części cmentarza parafialnego do czasu zakończenia prac, związanych z uzdatnianiem terenu.

Mieszkańcy, którzy mają pytania dotyczące przeprowadzonych badań i działań planowanych przez SRK S.A., proszeni są o przesłanie ich drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikujemy prezentację, przygotowaną przez SRK S.A., o wykonanych badaniach obszaru płytkiej eksploatacji górniczej

Prezentacja_z_badań_i_plan_działania_SRK_w_Trzebini_-_14._02.2022_mw_ost.pdf