Głównym tematem spotkania były działania, jakie zamierza podjąć Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A, by zabezpieczyć tereny zagrożone powstawaniem zapadlisk.

spotkanie

Z mieszkańcami spotkał się zarząd SRK. FOT. SRK S.A.

Jego organizatorem była SRK. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 5 w Trzebini. Wzięli w nim udział mieszkańcy domów zlokalizowanych na Trentowcu, przy ul. Sportowej, ul. Górniczej, ul. Grunwaldzkiej oraz części ul. Jana Pawła II. Pytań było sporo. Ludzie chcieli wiedzieć przede wszystkim, czy ich domy zostaną zabezpieczone i kiedy.

Przedstawiciele SRK S.A. poinformowali, że gotowy jest przetarg na prace związane ze stabilizacją gruntu na osiedlu Trentowiec oraz przylegającej do niego ul. Sportowej. Otwarcie ofert planowane jest 7 czerwca. Wiadomo, że to rejon zagrożony. Przeprowadzone wcześniej badania stwierdziły anomalie gruntu. Przed laty w tej okolicy prowadzona była płytka eksploatacja. Właśnie w rejonie Trentowca było wiele szybików. Nie wszystkie są dziś zinwentaryzowane na mapach. Węgiel wydobywano tam już w połowie XIX wieku. Firma, która wygra przetarg, będzie miała za zadanie wykonanie odwiertów i w razie stwierdzenia pustek lub rozluźnień gruntu, zostanie zobowiązana do wypełnienia ich i stabilizacji gruntu. Prace, jak zapowiedzieli pracownicy spółki, powinny się rozpocząć w sierpniu. Bliźniacze działania obejmą również ul. Górniczą. Ponadto wobec wybranych nieruchomości SRK zleci ekspertyzy budowlane, aby ustalić technologię i poziom zabezpieczenia nieruchomości.

W trakcie spotkania poruszono też temat przyszłości cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II. 24 kwietnia SRK otwarła przetarg na uzdatnienie tego terenu. Wykonawcy jeszcze nie wybrano. Gdy tylko zostanie podpisana z nim umowa, ma ruszyć z pracami, co – według zapowiedzi spółki – powinno nastąpić w czerwcu. Grunt na cmentarzu ma być uzdatniony.

Mieszkańcy dopytywali też o garaże, zlokalizowane w rejonie ul. Grunwaldzkiej. Są one własnością SRK. Najemcy otrzymali wypowiedzenia umów. Na spotkaniu przedstawiciele SRK publicznie zadeklarowali, że gdy tylko prowadzone badania mikrograwimetryczne potwierdzą, że teren jest bezpieczny, umowy najmy zostaną zawarte z dotychczasowymi najemcami.Badania mikrograwimetryczne rozpoczęły się końcem kwietnia. Wykonano je do tej pory w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5, trwają badania terenu w rejonie Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych oraz ul. Grunwaldzkiej 93, 95, 97, 97 a wraz z garażami i parkingami. Wyniki mają być podawane na bieżąco. Można się ich spodziewać na przełomie maja i czerwca.

Badania mikrograwimetryczne obejmą również:

• Teren kortów tenisowych wraz z terenem Domu Kultury Willa NOT (ul. Grunwaldzka 108)
• Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Cyprysowej
• Trasa rurociągu paliwowego PERN S.A. w rejonie ul. Grunwaldzkiej przy osiedlu Trentowiec
• Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Dembowskiego 13-15
• Rejon zabudowy mieszkaniowej przy ul. Młyńskiej
• Obszar zabudowy mieszkaniowej po południowej stronie ul. 22 Stycznia do ul. Jana Pawła II, w tym ul. Solskiego
• Obszar zabudowy mieszkaniowej w rejonie ulic Leśnej, Zwycięstwa, Grunwaldzkiej (Osiedle Siersza)
• Obszar Oczyszczalni Ścieków w Sierszy przy ul. B. Chrobrego (strona północna)
• Obszar zabudowy w rejonie ulic Żabiej, Spacerowej, Rzeszowiaków (Osiedle Krze)
• Obszar zabudowy osiedla bloków przy ulicach Kopalnianej i Gwarków (Osiedle Krze)

W trakcie dyskusji SRK powiedziało również o odpompowywania wód podziemnych, co ma zatrzymać podnoszący się poziom lustra wody, a właśnie podnosząca się woda jest bezpośrednią przyczyną nasilonego zjawiska powstawania zapadlisk. Kończą się prace przygotowawcze, w ramach których wyczyszczono cieki oraz piezometry. Niebawem zamontowane zostaną dwie 2 pompy o wydajności 5m3/min. SRK rozpocznie odwadnianie najpóźniej do końca maja.