Do 20 września trwa głosowanie w konkursie na najlepsze oferty i produkty turystyczne województwa małopolskiego „Turystyczne Skarby Małopolski”. Zachęcamy do oddania głosów na trzebińskie skarby: Ośrodek Rekreacyjny Balaton (kategoria: Unikatowa atrakcja turystyczna) oraz "Herbatka u Zieleniewskich – piknik w stylu retro" (kategoria: Dzieje się).

konkurs skarby 2020
Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. Ideą jest jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turysty goszczącego w Małopolsce przedsięwzięć i inicjatyw, dzięki którym Województwo Małopolskie jest najchętniej odwiedzanym polskim regionem.

Udział w nim jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę internetową konkurs.visitmalopolska.pl/konkursy-2/glosowanie.

Głos można oddać tylko raz - na jednego kandydata w ramach każdej z kategorii konkursowych:

  • Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna
  • Najciekawszy szlak turystyczny
  • Dzieje się - wyjątkowe wydarzenie turystyczne
  • Unikatowa atrakcja turystyczna
  • Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi
  • W gościnie – oferta kulturalna


W kategorii „Dzieje się - wyjątkowe wydarzenie turystyczne” wśród nominowanych jest organizowany końcem sierpnia w parku przy Dworze Zieleniewskich w Trzebini piknik w stylu retro „Herbatka u Zieleniewskich”. Co roku impreza przyciąga setki mieszkańców. Wielu z nich przebiera się w stroje z epoki. Co roku przygotowywanych jest dla nich wiele atrakcji, m.in.: przejażdżki na bicyklu, pokaz zabytkowych samochodów, animacje dla dzieci, konkurs na najciekawszy strój retro, turniej szachowy w plenerze, rozrywki w stylu Las Vegas. Organizatorzy wydarzenia dbają, by muzyczny klimat imprezy tworzyły zespoły grające jazz i swing na żywo. Gośćmi „herbatkowej" estrady byli m.in. znakomity aktor i śpiewak Jacek Wójcicki oraz Boba Jazz Band.

Zachęcamy również do oddania głosu na Ośrodek Rekreacyjny Balaton w kategorii "Unikatowa atrakcja turystyczna". Kąpielisko w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu nazwane „Balatonem” znane jest z czystej wody o turkusowym odcieniu, kontrastującej z wapiennymi zboczami i zielenią drzew. Na części dawnego wyrobiska wyrósł las, sięgający także stromych skałek, wysoką koroną otaczających lustro wody. Gmina Trzebinia przekształciła akwen w nowoczesne kąpielisko: przy brzegu zamontowano podwieszane baseny oraz pomosty z bezpiecznymi zejściami do wody, urządzono piaszczystą plażę z drewnianymi leżakami, nowoczesny pawilon sanitarny. Na terenie ośrodka znajduje się 12-metrowa skałka wspinaczkowa, istnieje możliwość wędkowania, a także dostępne atrakcje oferowane przez przedsiębiorców: tyrolka poprowadzona nad akwenem z dwiema linami o dł. 470 m, park linowy, tor wodny, sauna oraz baza gastronomiczna i nurkowa.

Laureaci oraz kandydaci wyróżnieni w każdej kategorii konkursowej zostaną objęci kampanią promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną w roku następującym po roku, w którym konkurs został rozstrzygnięty.

Ponadto, laureat w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna" otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000 zł.

Zachęcamy do oddania głosu na skarby Trzebini! Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie konkurs.visitmalopolska.pl/