W niedzielę 12 listopada w Dworze Zieleniewskich w Trzebini odbyła się Gala Finałowa I Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki dla młodzieży szkół średnich ,,Odkrywamy wielokulturowe dziedzictwo Trzebini i okolic”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kehila Trzebinia.

Kheila 12.11.23.18 0143

 Finaliści Konkursu im. A.Kostki

W trakcie uroczystości wysłuchaliśmy wspomnień o patronie konkursu panu Andrzeju Kostce, mieszkańcu Trzebini, który większość swojego życia poświęcił ratowaniu i zachowaniu żydowskiego dziedzictwa miasta. Współpracownicy i krewni Pana Andrzeja tj. pani dr Jolanta Piskorz, pan Leszek Morawiecki, pani Monika Rejdych opowiadali o nim rózne historie, a kilka ciepłych słów dodał od siebie Burmistrz Miasta Trzebini Jarosław Okoczuk.

Konkurs, jak i Gala, odbył się w ramach projektu "Domy Kultury TCK w diagnozie i działaniu - 2023", który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury + Edycja 2023. Galę finałową uświetniła wystawa obrazów Grażyny Ulman, a po uroczystości miał miejsce koncert muzyki klezmerskiej "Hej, Klezmorim" w wykonaniu Jagi Wrońskiej (wokal, fortepian), Agaty Półtorak (skrzypce), Olega Dyyaka (akordeon, flet).

Rozstrzygnięcie I Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki dla młodzieży szkół średnich pn. ,,Odkrywamy wielokulturowe dziedzictwo Trzebini i okolic”:

Komisja konkursowa w składzie:
1. Przewodnicząca: Małgorzata Kubarek – nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini,
2. Członkini: dr Katarzyna Pabis-Cisowska - dr nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, judaistka, muzeolożka, nauczycielka akademicka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)
3. Członkini: Anna Żądło - nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini.

Po dokonaniu oceny 17 prac, które wpłynęły na Konkurs z Trzebini i okolic, komisja postanowiła przyznać nagrody, zgodnie z Regulaminem następującym osobom:
1. Miejsce: Nowak Natalia, kl. 2G, Liceum Ogólnokształcące w Trzebini
2. Miejsce: Smaga Olimpia, kl. 4A, Zespół Szkół Techniczno Usługowych w Trzebini ZSTU
3. Miejsce: Gurbiel Liliana, kl. 2G, LO w Trzebini

Wyróżnienie otrzymują:
1. Sobieraj Wiktoria, kl. IIB, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
2. Kulig Aleksandra, kl. IG, LO w Trzebini
3. Kosmala Olivia, kl. 3B, LO w Trzebini
4. Gorlewicz Iga, kl. ID, LO w Trzebini
5. Kostuch Tomasz, kl. IIIA, ZSTU w Trzebini
6. Gromadzik Jakub, kl. IIA, LO w Trzebini

Nagrodzone i wyróżnione prace zostały opublikowane na stronie Stowarzyszenia Kehila Trzebinia  kehilatrzebinia.wordpress.com