Trzebińskie kluby sportowe odnotowały w ostatnich miesiącach kilka znaczących sukcesów. Unihokeistki Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Trzebinia" zdobyły wicemistrzostwo Polski w kategorii juniorek starszych oraz juniorek młodszych. Piłkarze nożni MKS Trzebinia Siersza awansowali do III ligi PZPN, a tenisiści stołowi TKS "Opoka" Trzebinia wywalczyli awans do I ligi PZTS.

Unihokej wizytówką Trzebini

 

Prawdziwą sportową wizytówką Gminy Trzebinia są unihokeistki Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Trzebinia", które pod okiem trenera, nauczyciela i zarazem oddanego sportowego działacza – Pawła Raja już w poprzednich latach odnosiły znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej w kategorii młodziczek i dzieci (kilkukrotne Mistrzostwo Polski). W 2014 roku dziewczęta z PUKS "Trzebinia" sięgnęły po dwa tytuły wicemistrzyń Polski w unihokeju – w kategorii juniorek starszych oraz kategorii juniorek młodszych, co jest największym sukcesem w historii tego trzebińskiego klubu sportowego.

 

Przypomnijmy, że tytuł wicemistrza Polski w unihokeju w kategorii juniorek młodszych zawodniczki PUKS Trzebinia wywalczyły w składzie: Maja Masztaler, Magdalena Michaliszyn, Natalia Pastusińska, Aneta Szmyd, Ewelina Turek, Katarzyna Zając, Paulina Porębska, Patrycja Lasoń, Patrycja Ludwiczak i Małgorzata Mleczko.

 

Z kolei tytuł wicemistrza Polski w unihokeju w kategorii juniorek starszych zdobyły zawodniczki: Justyna Trębacz, Maja Masztaler, Adrianna Biskup, Małgorzata Gągolska, Patrycja Gurgul, Anita Jeleńska, Dominika Kołodziej, Magdalena Michaliszyn, Katarzyna Pabis, Natalia Pastusińska, Karolina Rozmus, Klaudia Rozmus, Aneta Szmyd, Ewelina Turek, Katarzyna Zając, Patrycja Lasoń i Paulina Porębska.

 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że aż pięć zawodniczek Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "Trzebinia" wiosną 2014 roku reprezentowało nasz kraj w Mistrzostwach Świata Juniorek w Unihokeju. W tym prestiżowym turnieju z orłem na piersi wystąpiły trzebinianki: Justyna Trębacz, Karolina Rozmus, Anita Jeleńska, Klaudia Rozmus i Katarzyna Pabis.

 

- Mijający sezon był dla naszego klubu bardzo udany. Srebrne medale w kategorii juniorek młodszych i starszych to najlepszy wynik w historii klubu. Do tego trzeba dodać udział aż pięciu zawodniczek naszego klubu w Mistrzostwach Świata Juniorek. Nasz klub ciągle się rozwija, coraz więcej osób jest zaangażowanych w jego działalność, co bardzo cieszy i jest niezwykle przydatne. Dużym plusem była frekwencja kibiców na meczach ligowych juniorek. Odpowiednia promocja na naszej stronie internetowej, a także konkursy i oprawa spotkań na pewno miały wpływ na to, że kibice chętnie przychodzili na nasze mecze. Myślę, że przekonali się, że warto przychodzić na unihokej, ponieważ drużyna gwarantowała dobry poziom sportowy i ładną dla oka grę – podsumowuje miniony sezon Paweł Raj trener unihokeja i zarazem prezes PUKS "Trzebinia".

 

- Przyszły sezon zapowiada się również ciekawie i emocjonująco. Zarówno juniorki młodsze jak i starsze mają realne szanse powalczyć o najwyższe cele. Warunkiem podstawowym, aby to osiągnąć będzie systematyczna praca na treningach i odpowiednie zaangażowanie. Młodziczki również powinny się włączyć do walki o medale w swojej kategorii wiekowej – dodaje trener Paweł Raj.

 

Awans piłkarzy po 18 latach

 

Podobnie jak w niemal całej Polsce i niemal na całym świecie również i w Trzebini najpopularniejszym sportem pozostaje piłka nożna. Dlatego miłośników tej dyscypliny sportowej w naszej gminie musi cieszyć awans piłkarzy MKS Trzebinia Siersza do III ligi PZPN.

 

 

- To największy sukces w czternastoletniej historii klubu, który powstał w 2000 roku w wyniku fuzji Górnika Siersza z Hutnikiem Trzebinia. Po raz ostatni rozgrywki III ligi kibice w Trzebini oglądali osiemnaście lat temu, w sezonie 1995/1996, kiedy to na tym szczeblu rozgrywek rywalizował Górnik Siersza. Nasi zawodnicy w zakończonych rozgrywkach odnieśli 19 zwycięstw, 6 razy zremisowali i 5 razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy MKS-u to 72-29 – mówi Tomasz Kobierecki, rzecznik MKS Trzebinia-Siersza.

 

W sezonie 2013/2014 barw MKS Trzebinia Siersza bronili: Krzysztof Pająk, Łukasz Gielarowski, Marcin Kalinowski, Sebastian Ołownia, Paweł Szczepanik, Tomasz Szczepanik, Krzysztof Sieczko, Adrian Kukla, Jakub Juraszek, Rafał Grzebinoga, Dariusz Czyszczoń, Mateusz Niewczas, Kamil Wojdyła, Krystian Filipek, Maciej Domurat, Damian Lickiewicz, Wojciech Jedynak, Michał Kowalik, Maciej Muras, Marcin Giermek, Sławomir Smoleń, Tomasz Małodobry, Jakub Pająk, Paweł Piskorz. Promocję do III ligi nasi zawodnicy uzyskali po okiem trenera Pawła Olszowskiego. - Awans był dla nas działaczy miłym zaskoczeniem, gdyż na półmetku rozgrywek nasz zespół tracił 5 punktów do lidera. Jednakże przyjęta w naszym klubie strategia, by stawiać na ambitną i utalentowaną piłkarsko trzebińską młodzież oraz zaangażowanie sztabu szkoleniowego i działaczy, przychylność i wsparcie ze strony burmistrza Trzebini – Stanisława Szczurka i Gminy Trzebinia jako strategicznego sponsora i pomoc ze strony pozostałych naszych sponsorów przyczyniły się do ostatecznego sukcesu – podkreśla Jacek Augustynek, prezes MKS Trzebinia-Siersza.

 

- Wierzę, że nasz klub mający do dyspozycji szeroką kadrę utalentowanych i głodnych sportowego sukcesu wychowanków oraz posiadający wsparcie ze strony władz miasta i sponsorów poradzi sobie w rozgrywkach III ligi – dodaje prezes Jacek Augustynek.

 

Awans do III ligi to nie jedyny istotny sukces MKS Trzebinia-Siersza w zakończonym sezonie piłkarskim. Juniorzy starsi (trener Kacper Ślusarek) oraz juniorzy młodsi (trener Mieczysław Ślusarek) zostali mistrzami Halowych Turniejów Małopolski Zachodniej, a w małopolskim finale wspomnianych rozgrywek oba trzebińskie zespoły zajęły trzecie miejsca. Ponadto zespół seniorów MKS Trzebinia-Siersza, który wywalczył awans do III ligi, został również pod zwycięzcą rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu województwa małopolskiego.

 

Opoka silna jak skała

 

Tenisowego Klubu Sportowego „Opoka” Trzebinia nie trzeba szczególnie przedstawiać. Istniejący już kilkanaście lat klub sportowy na trwale wpisał się w historię polskiego tenisa stołowego i naszego miasta. „Opoka” pod trenerskim okiem trzebinianina – Kazimierza Noworyty ma już na swoim koncie kilkuletnie występy w ekstralidze mężczyzn Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Dodać przy tym należy, że w sezonie 2007/2008 „Opoka” zdobyła w tych rozgrywkach brązowy medal Mistrzostw Polski (III miejsce). W tamtych latach klub trzykrotne zdobywał również trzecie miejsca w Pucharze Polski.

 

 

W zakończonym sezonie drużyna w składzie: Robert Świrk, Kamil Bałuszek, Artur Frączek, Rafał Utylski, Marek Kądziela, Mateusz Burkacki i Kazimierz Noworyta (trener) występowała w II lidze i dość gładko wywalczyła awans do I ligi PZTS. Tym samym trzebińska „Opoka” pokazała, że nadal jest silna i że trzeba się z nią w Polsce liczyć.

 

- Przystępując do rozgrywek ligowych nie zakładaliśmy awansu. Brak presji sprawił jednak, że osiągaliśmy bardzo dobre wyniki sportowe i po meczu barażowym z liderem grupy świętokrzysko-łódzkiej awansowaliśmy do I ligi PZTS. Ponadto zostaliśmy zwycięzcą Pucharu Polski na szczeblu województwa małopolskiego i ostatecznie nasz klub został za miniony sezon sklasyfikowany przez PZTS na miejscach 5-8 w skali całego kraju, co jest sporym osiągnięciem – relacjonuje trener Kazimierz Noworyta.

 

 

- W nowym sezonie już w I lidze będziemy chcieli zająć miejsce środku tabeli i wierzę, że jest to możliwe. Ponadto zwiększymy nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą, szukając tenisowych talentów w lokalnym środowisku – dodaje Kazimierz Noworyta.

 

Sport to dobra szkoła życia

 

- Cieszę się niezmiernie, że ambicja młodych ludzi uprawiających różne dyscypliny sportowe, zaangażowanie trenerów i klubowych działaczy oraz wsparcie ze strony lokalnego biznesu i gminy przyczynia się do kolejnych sukcesów trzebińskich klubów sportowych. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto wspierać nasze kluby sportowe i że koniecznie trzeba inwestować w dalszy rozwój nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w naszej gminie – mówi Stanisław Szczurek, burmistrz Trzebini.

 

- Sport to ważny element codziennego życia, do uprawiania którego szczególnie warto zachęcać dzieci i młodzież. Sport pozwala bowiem nie tylko utrzymywać dobrą kondycję, ale przede wszystkim uczy systematyczności, konsekwencji w działaniu i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, co niezmiernie przydaje się w dorosłym życiu. Można powiedzieć wprost, że sport to dobra szkoła życia – dodaje burmistrz Stanisław Szczurek.

 

Zdjęcie górne: Zawodniczki PUKS „Trzebinia”, które pod trenerską opieką Pawła Raja wywalczyły tytuły wicemistrza Polski w unihokeju w kategorii juniorek młodszych oraz juniorek starszych. Fot. Robert Siwek.

 

Zdjęcie środkowe:: Piłkarze MKS Trzebinia-Siersza po zwycięskim meczu z Jutrzenką Giebułtów na wagę awansu do III ligi z trenerem, burmistrzem Trzebini i klubowymi działaczami. Fot. Tomasz Kobierecki.

 

Zdjęcie dolne: Tenisiści stołowi „Opoki” Trzebinia z trenerem Kazimierzem Noworytą po wygranym meczu z Omegą Kleszczów, który dał im awans do I ligi PZTS. Fot. Gracjan Noworyta.

 

29.07.2014

 

(RS)