Na terenie Małopolski utworzono kilka Miejsc z Charakterem, które zapraszają turystów chcących niebanalnie spędzić czas, ucząc się lub odkrywając własne możliwości. Jedym z nich jest Bolęcin - Wioska pod Skałą, która oferuje atrakcje dla miłośników geologii, historii i gier terenowych.

 

Fundacja LAS – Ludzie Aktywni Społecznie z Bolęcina realizuje projekt społeczny w ramach programu FIO - MAŁOPOLSKA LOKALNIE 2015 pt. „Skałka Triasowa – zabawa, edukacja, integracja. Rozwój i promocja Miejscowości Tematycznej „Wioska pod Skałą” w Bolęcinie”. Celem projektu jest kontynuacja działań związanych z tworzeniem Miejscowości Tematycznej w Bolęcinie, zwłaszcza działań wpisujących się w modny trend turystyki emocji oraz aktywizacja i integracja mieszkańców wsi wokół tematu przewodniego jakim jest Skałka Triasowa, pomnik przyrody nieożywionej o niepowtarzalnym charakterze.

 

W ramach projektu zostały wykonane stroje dla animatorów oraz powstał scenariusz zabawy plenerowej dla dzieci wykorzystujący motywy z wierzeń i baśni ludowych. Powstało mobilne stanowisko geologiczno-paleontologiczne, w którym odbyły się warsztaty mówiące o przeszłości naszej okolicy zapisanej w skałach i skamieniałościach.

 

19 lipca 2015 r. odbyła się Impreza Tematyczna promująca „Wioskę pod Skałą” oraz dziedzictwo przyrodniczo – historyczne wsi Bolęcin, czyli II Urodziny Skałki Triasowej. Zabawę rozpoczął sam Strażnik Bolęckiej Skały oraz przeurocze Skalniaczki, które częstowały gości kruchymi ciasteczkami – Podskalaczkami, lokalnym smakołykiem. W czasie imprezy można było zobaczyć stoisko Wioski pod Skałą, prezentujące wyroby miejscowych rękodzielników i artystów ludowych oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych pt. Kraina kolorowego amonita. Rozstrzygnięty został również rodzinny konkurs na najpiękniejsze miejsce w Bolęcinie oraz wręczono nagrody „Wioski pod Skałą” dla osób i organizacji działających na rzecz tworzonej Miejscowości Tematycznej. Otrzymali je sołtys wsi Bolęcin – Franciszek Barnaś, Ochotnicza Straż Pożarna z Bolęcina, Koło Gospodyń Wiejskich z Bolęcina oraz Zespół Bolęcinianie.

 

Zabawę przygotował zespół Wioski pod Skałą w składzie – Agnieszka Mendela, Marta Dziadowiec, Julia Dziadowiec, Paulina Jurczyk, Barbara Gębczyńska, Monika Bogusz, Danuta Rożnawska oraz Marian Witek i Mariusz Witek.

 

W wydarzeniu zorganizowanym na terenach przylegających do Akwenu Gliniak w Bolęcinie wzięli udział mieszkańcy wsi, turyści oraz zaproszeni goście z miejscowości tematycznych, którzy razem z Wioską pod Skałą tworzą małopolskie Miejsca z Charakterem.

 

Informacja przesłana przez koordynatora zespołu Wioski pod Skałą Agnieszkę Mendela

 

Relacja zdjęciowa z imprezy (fot. T. Piszczek):

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.888135504606383.1073741860.100002298247564&type=3