Szybki Internet w każdej ze szkół, do tego cyfrowe usługi w urzędach i możliwość podłączenia do sieci także obszarów do tej pory pomijanych przez operatorów -  to cele projektu Ministerstwa Cyfryzacji, w który aktywnie włącza się gmina Trzebinia. To nie jedyny projekt dotyczący cyfryzacji realizowany w gminie.

 

wsparcie OSE

 

Fot. Młodzież  podczas zajęć w pracowni informatyki

 

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to projekt zakładający stopniowe podłączenie do sieci szybkiego Internetu wszystkich szkół na terenie kraju. Z powstającej infrastruktury będą mogły korzystać także lokalne instytucje oraz mieszkańcy. Projekt, realizowany w ramach programu „Polska Cyfrowa”, zakłada dofinansowanie budowy sieci dla firm telekomunikacyjnych dostarczających Internet na obszarach trudno dostępnych i dotąd nieopłacalnych biznesowo. Resort zaapelował do samorządowców o wsparcie inicjatywy i pomoc w realizacji programu. Gmina Trzebinia jako jedna z pierwszych pozytywnie odpowiada na apel.

 

- Oczywiście dołączamy do działań ministerstwa i chcemy dostosować technicznie infrastrukturę szkół tak, aby mogły korzystać z szybkiego łącza. Wraz z rozwojem projektu OSE będziemy konsekwentnie wyposażać szkoły w całej gminie w odpowiedni sprzęt komputerowy. Cyfryzacja szkół jest dla nas kluczowa, bo to najbardziej skuteczny sposób na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z małych miejscowości – deklaruje  Jarosław Okoczuk, zastępca burmistrza Miasta Trzebini, który odpowiada w gminie m.in. za edukację.

 

Projekt zakłada dołączenie do planowanej sieci także urzędów i instytucji publicznych oraz mieszkańców, którzy dzisiaj nie mają technicznej możliwości korzystania z szybkiego Internetu. Gmina, odpowiadając na apel ministerstwa, będzie wspierać także operatorów m.in. poprzez obniżanie kosztów inwestycji cyfryzacyjnych zależnych od gminy, np. w formie opłat za zajęcie pasa drogowego przy drogach gminnych.

 

- Tylko kompleksowość działań w tym zakresie zapewni mieszkańcom naszej gminy w szybkim czasie szeroki dostęp do sieci: już teraz walczymy z e-wykluczeniem, realizujemy także projekt „Cyfrowy Urząd”, który ułatwi wiele procedur i spraw urzędowych. Dzisiaj, aby zdobywać nowych inwestorów i wspierać lokalnych przedsiębiorców dających miejsca pracy, musimy być konkurencyjną i atrakcyjną gminą, a więc mieć przewagę właśnie w takich dziedzinach jak cyfryzacja- przypomina Jarosław Okoczuk.

 

Warto przypomnieć, że gmina Trzebinia kilka lat temu dołączyła do Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, dzięki której w Czyżówce i Karniowicach powstały nowoczesne światłowody.