W dniach 24-30.09.2017 r. czworo gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Trzebini uczestniczyło w projekcie edukacyjnym „I Ty zostaniesz olimpijczykiem”. Projekt zorganizowano na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Edukacji Narodowej.

 

SP8 w Warszawie

 

W 2-tygodniowym projekcie wzięło udział 80 gimnazjalistów z 20 szkół, wykazujących szczególne uzdolnienia w zakresie chemii. Tegoroczna edycja składała się z 24 godzin lekcyjnych zajęć laboratoryjnych z chemii nieorganicznej, analitycznej (jakościowej i ilościowej) oraz organicznej, a także z 8 godzin lekcyjnych ćwiczeń rachunkowych, 6 godzin lekcyjnych zajęć warsztatowych z psychologii i gier dydaktycznych. Zajęcia rozpoczynały się o godzinie 10.00 a kończyły o 19.45.

 

W trakcie zajęć, uczniowie poszerzali wiedzę z zakresu chemii o zagadnienia znacznie wybiegające poza podstawę programową. Wszystkie zajęcia okazały się bardzo wartościowe. Dzień na uczelni rozpoczynał się od ćwiczeń obliczeniowych i kończył grami dydaktycznymi, utrwalającymi zagadnienia poznane na ćwiczeniach. Były to dość trudne zajęcia.

 

SP8 9.2017

 

Szczególnie atrakcyjne były zajęcia laboratoryjne, podczas których uczniowie samodzielnie wykonywali różne doświadczenia, a także uczestniczyli w doświadczeniach pokazowych. Uczniowie poznali różne techniki laboratoryjne, wyćwiczyli precyzję w operowaniu sprzętem i substancjami, poznali wiele nowych substancji chemicznych i poszerzyli swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Wszystkie zajęcia były przygotowane na bardzo wysokim poziomie i przeprowadzone w sposób bardzo ciekawy, choć też pokazały, że chemia nie jest łatwą dziedziną wiedzy.

 

Uczestnicy spotkali się również z laureatami Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej. Podczas tego spotkania dowiedzieli się o sposobie przygotowania się do olimpiady i jej przebiegu. Olimpijczycy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o przebiegu olimpiady i nawiązanych znajomościach z olimpijczykami z całego świata. Ostatni wieczór spędzili na zwiedzaniu Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i spacerze po warszawskiej starówce.

 

SP8 9.2017 2

 

Na zakończenie projektu odbył się mecz chemiczny pomiędzy uczestnikami projektu. Zadania finałowe okazały się dość wymagające, a jednocześnie doskonale pokazywały z jakim poziomem wiedzy trzeba się zmierzyć, chcąc osiągnąć sukces w olimpiadzie chemicznej. Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini zajęła 5 miejsce.

 

Tydzień spędzony na Uniwersytecie Warszawskim to jedno z najlepszych doświadczeń w życiu uczniów. Wrócili zmęczeni, ale zachwyceni.

 

SP8 9.2017 1

 

Informacja przesłana przez panią Agnieszka Weidemann - nauczycielkę chemii