Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej w Dulowej włączyła się w październikową akcję „Odblaskowa szkoła”. Dzięki niej uczniowie utrwalają i zdobywają wiedzę na temat bezpieczeństwa. Jesienią, gdy dni są coraz krótsze, duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze ma fakt, czy piesi są dobrze widoczni.

 

odblaskowa szkoła

 

Uczniowie klas IV-VII w ramach zajęć z języka polskiego wcielili się w rolę twórców haseł promujących zakładanie odblasków. Zostało zebranych dziesiątki propozycji. Niektórzy podeszli do zadania z zaangażowaniem i kreatywnością. Zwycięski pomysł umieszczono na dolnym korytarzu; oto on:

Noś odblaski w dzień oraz w nocy, światło przyjdzie ku pomocy! Autorem jest Szymon Waligóra z klasy V.

Na wyróżnienie zasłużyła także poetycka myśl siódmoklasistki Amelii Tupaj, która napisała:

Jeśli codziennie

Nosisz odblaski

Na kamizelce,

Butach, tornistrze,

Można Cię nazwać –

Szczerze i słusznie –

Od bezpieczeństwa

Prawdziwym mistrzem!

 

W klasie pierwszej uczniowie na lekcji plastyki zajęli się tematem bezppieczeństwa nao drogach. Ich zadaniem było wykonanie plakatów Odblaskowej Szkoły z elementów odblaskowych. Dzieci przed rozpoczęciem pracy podjęli temat bezpiecznego poruszania się po drogach szczególnie jesienią, kiedy dni zrobiły się krótsze. Wiedzą, że elementy odblaskowe ratują życie.

 

odblask szk dulowa2017004

BEZ ODBLASKÓW O ZMROKU NIE ZROBIĘ NAWET KROKU!

KIEDY IDZIESZ W NOCY DROGĄ TO ODBLASKI CI POMOGĄ!

Takie hasła przygotowali uczniowie klasy drugiej aby wykonać plakaty do programu „Odblaskowa Szkoła”, wykonano również gazetkę promującą noszenie odblasków.

 

GDY IDZIESZ WIECZOREM,
GDY JUŻ CIEMNO JEST,
PAMIĘTAJ O TYM,
BY ODBLASKI MIEĆ!

Po raz kolejny uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w programie „Odblaskowa Szkoła.” W ramach akcji dzieci wykonywały plakaty i stworzyły gazetkę klasową, bo doskonale wiedzą, że odblaski noszone na ubraniach bardzo często ratują życie.

 

Prace wykonane przez uczniów stały się dla lokalnego społeczeństwa kierunkowskazem do bezpieczeństwa podczas poruszania się pieszych po drogach. Można je zobaczyć na wystawach w WDK w Karniowicach oraz WDK w Dulowej.

 odblask szk dulowa2017001

23 października 2017 r. dwunastu uczniów, przedstawicieli klas III – VII rywalizowało ze sobą rozwiązując test dotyczący przepisów w ruchu drogowym. Wszyscy podeszli do wyzwania bardzo poważnie. Jednak zwycięzca może być jeden. Największą liczbę punktów zdobył uczeń - Jan Porowski, uczeń klasy IV a. Gratulujemy!

 

We wtorek 17 października uczniowie klas I-III podjęli zadanie sportowe w ramach realizacji programu ODBLASKOWA SZKOŁA, którym było pokonanie trasy wyznaczonej przez znaki NAKAZU biegnąc. Pokonanie wyzwania sprawiło dzieciom bardzo dużo radości.  Najlepszymi okazali się: I miejsce wśród uczniów klasy pierwszej zdobył Aleksander Chmielowski, w klasie drugiej Samuel Ogórek natomiast w klasie trzeciej pierwszą na mecie była Julia Dominik. Gratulujemy!

 

odblask szk dulowa2017003

 

Uczniowie klasy VI i VII w ramach zajęć z informatyki wykonywali wg własnego pomysłu ulotki informacyjne promujące bezpieczne zachowanie pieszego na drodze. Pieszy poruszający się o zmroku po drodze poza terenem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Obecnie przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Najlepsze dwie prace wybrane komisyjnie: Aleksandry Gągolskiej i Wiktorii Brzózki z kl. VII zostały wydrukowane w formie ulotek i rozdane rodzicom przez przedstawicieli SU.

 

odblask szk dulowa2017005

 

4 października odbyła się szkolna „Odblaskowa dyskoteka” dla klas IV – VII. Każdy uczeń, który chciał wziąć udział w zabawie musiał zaprezentować na sobie dowolny element odblaskowy. Pojawiły się różne pomysły „wejściówek”. Była odblaskowa odzież, obuwie, biżuteria, dodatki oraz typowe odblaski wkomponowane w strój. Wszyscy bawili się doskonale do różnorodnej muzyki, którą wybierali i nadawali chłopcy z klasy VII, pod wodzą Filipa Baciaka. Dziewczęta z kl. VII  poprowadziły kilka tańców, a pod koniec dyskoteki Zuzia Stawarz zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy „taniec z krzesłami”. W taki oto sposób uczniowie i opiekunowie spędzili udany, wesoły i bezpieczny czas.

 

 

Informacja nadesłana przez mgr Anetę Doros