Specjalistyczny sprzęt ratowniczy jeszcze przed końcem roku trafi do strażaków ochotników z gminy Trzebinia. Pieniądze na ten cel - blisko 30 tysięcy złotych - gmina pozyskała z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

 fundusze dla OSP

 

Na zdjęciu: Dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości

Mikołaj Pawlak z Zastępcą Burmistrza Miasta Trzebini Jarosławem Okoczukiem

 

Umowę na dofinansowanie zakupu zestawów medycznych PSP R1 podpisał w ubiegłą środę 29.11.2017 r. Zastępca Burmistrza Trzebini Jarosław Okoczuk. Ten specjalistyczny sprzęt ma trafić do jednostek OSP w Trzebini, Bolęcinie, Płokach, Dulowej i Psarach.

 

„To kolejna dotacja, którą pozyskaliśmy dla naszych druhów. Nasza skuteczność w zdobywaniu pieniędzy to na pewno powód do dumy, ale najważniejsze jest coraz lepsze wyposażenie OSP. Pamiętamy, że to właśnie strażacy-ochotnicy czuwają nad naszym bezpieczeństwem i zawsze służą wsparciem zawodowym służbom” – podkreśla Jarosław Okoczuk, który sam należy do ochotniczej straży pożarnej.

 

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał 23.11.2017 r. w Krakowie z przedstawicielami małopolskich samorządów umowy na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki temu do strażaków, którzy ochotniczo niosą pomoc ofiarom wypadków, trafi nowoczesny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzi. To pierwszy etap takiej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości - w przyszłym roku sprzęt ratowniczy powinny dostać wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce. Jednym z priorytetów dla Ministerstwa Sprawiedliwości jest realizowany w ramach Funduszu program zakupu urządzeń niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wniosków o udział w programie, realizowanym pilotażowo w województwie małopolskim, złożonych zostało ponad 170 wniosków o przyznanie dotacji na sprzęt dla strażaków z OSP. W przyszłym roku program będzie rozszerzany na pozostałe województwa w Polsce.

 

Przypomnijmy, że w październiku do strażaków z OSP trafił nowy wóz bojowy. Inny - nowy, lekki samochód gaśniczy, od początku roku służy trzebińskiej straży pożarnej. Natomiast w czerwcu władze gminy odebrały wóz dla OSP w Młoszowej, zakupiony dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich przez Zarząd Województwa Małopolskiego.